Uczniowie do 16. roku życia od 1 stycznia 2018 roku mogą za darmo podróżować komunikacją miejską w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Od poniedziałku, 1 stycznia 2018 roku, na zamieszkanym przz blisko 2,3 mln osób terenie metropolii, uczniowie do 16. roku życia mogą jeździć za darmo.

Podstawą darmowych przejazdów jest ulga zakodowana w osobistej Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP) każdego ucznia – jednak do czasu uzyskania kart przez wszystkich uprawnionych, bezpłatne przejazdy mogą odbywać się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia już od Nowego Roku.

– Do czasu wyrobienia przez dzieci i młodzież kart ŚKUP, przy kontroli biletów honorowane będzie okazanie ważnej legitymacji szkolnej, potwierdzającej wiek pasażera – poinformowali przedstawiciele GZM.

Uprawnienie to będzie obowiązywać przez cały rok, a co za tym idzie – również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe. – Chcemy w ten sposób propagować wśród najmłodszych mieszkańców metropolii postawy proekologiczne oraz utrwalić nawyk korzystania z transportu publicznego – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Wprowadzenie w metropolii darmowego transportu publicznego dla dzieci i młodzieży do lat 16 ma kosztować około 9 mln złotych.

Zmiany w komunikacji publicznej. Wspólny bilet i darmowy przejazd dla uczniów