W poniedziałek, 2 września w Sosnowcu odbyła się inauguracja akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, której ambasadorką została młoda wokalistka Roksana Węgiel.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczęły się ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne wspierane akcją informacjo-edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.

Inauguracja akcji w województwie śląskim została zapoczątkowana w Sosnowcu, w Zespole Szkół Katolickich im. św Jana Bosko. Gościem specjalnym wydarzenia i jego ambasadorką była 14–letnia polska piosenkarka Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej edycji programu rozrywkowego TVP 2 The Voice Kids, laureatka 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

Bezpieczna droga do szkoły - fot. Śląska Policja
Bezpieczna droga do szkoły – fot. Śląska Policja

Po zakończonej akademii, przy przejściu dla pieszych, w okolicy szkoły, uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej wytłumaczono podstawowe zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Następnie pierwszoklasiści wspólnie z Roksaną i mundurowymi przeszli przez jezdnię zgodnie z najważniejszą zasadą: “popatrz w lewo, popatrz w prawo i ponownie w lewo”.

Działania w ramach akcji potrwają w całej Polsce do piątku. W tym czasie policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać i uświadamiać kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych).

Bezpieczna droga do szkoły - fot. Śląska Policja
Bezpieczna droga do szkoły – fot. Śląska Policja

Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.