Zbliża się najkrótsza noc w roku. Fire show, pokaz magii, spektakl i koncert – tak w sobotę, 23 czerwca w Będzinie będą obchodzić Noc Świętojańską.

Spotkanie z prawdziwą sztuką czarów rozpocznie się o godzinie 18:00 na wzgórzu zamkowym, kiedy magik Rafał Mulka zaprezentuje swoje umiejętności i przeniesie widzów w świat iluzji dzięki pokazowi „Magiczna podróż”.

– Świat pełen magii, rzeczy niewytłumaczalnych i niesamowitych, oryginalnych i zaskakujących zobaczymy dzięki jednemu z najlepszych polskich iluzjonistów, Rafałowi Mulce, który już od ponad 20 lat oczarowuje widzów magicznymi efektami, twórcy Beskidzkiego Teatru Iluzji, znanemu szerokiej publiczności z programu Mam Talent, autorowi wirtualnego projektu Akademia Magii, który obejrzało już 5 mln osób oraz twórcy jedynego w Polsce stacjonarnego Teatru Magii, który w latach 2015 – 2017 odwiedziło blisko 80 tys. widzów – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik UM w Będzinie.

Z kolei o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Orkiestry Świętego Mikołaja. Grupa od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i cała gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

Z pewnością kulturalnych wrażeń dostarczy mieszkańcom teatr Pijana Sypialnia, który o godzinie 20.00 wystąpi w swoim widowisku plenerowym „Sztuczki”. Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym Woda na młyn.

Będzińska Noc Świętojańska - fot. MC
Będzińska Noc Świętojańska – fot. MC

Autorskie widowiska oraz koncerty realizowane przez Teatr Pijana Sypialnia prezentowane są w tradycyjnych salach teatralnych, ale równie często w zaskakujących przestrzeniach postindustrialnych i w plenerze.

Natomiast godzina 22.10 to czas na świętojański fire show, który zakończy tegoroczną Będzińską Noc Świętojańską.