W sosnowieckim muzeum podziwiać można wystawę pt. „Barbarzyńca w ogrodzie”, której inspiracją były eseje Zbigniewa Herberta. Zaprezentowane prace są efektem jubileuszowych XX Sosnowieckich Spotkań Artystycznych.

XX Sosnowieckie Spotkania Artystyczne, które odbyły się pod hasłem „Barbarzyńca w ogrodzie”, nawiązują do zbioru esejów Zbigniewa Herberta wydanym pod tym samym tytułem. Natchnieniem dla uczestników Spotkań miała być zawarta w nich idea, zwracająca uwagę na człowieka – podróżnika, wspomnianego Barbarzyńcę, który na nowo odkrywa tajemniczy ogród sztuk.

Na miejsce spotkań wybrano nieprzypadkowo niewielki Czeski Krumlov, który wyjątkowo dobrze wpisał się w hasło spotkania. Piękna, średniowieczna miejscowość, w zaułkach której bardzo łatwo można się zgubić, jest znana również z faktu, że w XX wieku mieszkańcy wyrzucili z niej malarza Egona Schielego za wykroczenia przeciw normom ówczesnej obyczajowości.

Sosnowieckie Spotkania Artystyczne swoim charakterem przypominają ten niesamowity zbiór esejów. Ich uczestnicy również odbywają podróż do świata ogrodu w imię głębszego zrozumienia sztuki, którą odbiorcy poznają na wystawie.

Wystawa prezentuje świat odkryty dla Barbarzyńcy widziany oczami Barbarzyńcy-Artysty.

– Nie jest łatwo wyruszyć w taką podróż, ponieważ najczęstszą przeszkodą są nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dlatego też tytuł Spotkań miał zabrzmieć prowokacyjnie, zadać pytanie: czy to nie my – widzowie jesteśmy tymi Barbarzyńcami, którzy, wchodząc w nieznany świat, z góry go odrzucamy, a artystów łamiących nasze poczucie estetyki nazywamy Barbarzyńcami, skandalistami niszczącymi kulturę? – tłumaczy Paweł Dusza, dyrektor muzeum w Sosnowcu.

Herbert w swojej twórczości przedstawia nieszablonową konwencję obcowania ze sztuką, mniej popularną, trudniejszą w odbiorze: patrzmy i podziwiajmy, zatrzymajmy się na chwilę, odrzućmy przewodniki, mapy, kontemplujmy, gdyż każde nowe spojrzenie dla ciekawego świata człowieka, to nowe doświadczenie.

Wystawa będąca podsumowaniem wyjazdu, jest również ekspozycją kończącą w siedzibie sosnowieckiego muzeum obchody Roku Awangardy w Polsce. Ma na celu zwrócenie uwagi na wolność w tworzeniu i odbiorze sztuki, szczególnie na możliwości, jakie wolność niesie, dzięki otwarciu się na jej nowe interpretacje.