Ferie zimowe to doskonały moment, aby przypomnieć, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze – i dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki inicjatywie Ochotniczej Straży Pożarnej z Ujejsca najmłodsi otrzymali kamizelki i opaski odblaskowe.

W ciemności i przy złej pogodzie kierowca może dostrzec pieszego w ciemnym ubraniu z odległości około 20 metrów, a osobę w jasnym ubraniu z około 50 metrów. Elementy odblaskowe zdecydowanie ułatwiają dostrzeżenie pieszego, a w wielu przypadkach wręcz ratują życie, ponieważ osoby wyposażone w odbijające światła samochodu odblaski są widoczne z odległości większej niż 150 metrów.

– Od zeszłego roku trwa przebudowa Drogi Krajowej nr 1. W dzielnicach Ujejsce, Antoniów, Ząbkowice oraz Trzebiesławice każdego dnia w szczególny sposób odczuwamy uciążliwości prowadzonych prac, zwiększonego ruchu w naszych dzielnicach oraz zagrożeń dla pieszych. To potrzebna inwestycja, ale jak to bywa przy tej skali prac w znaczny sposób podnosząca ryzyko różnych zdarzeń drogowych. Dlatego wymyśliliśmy akcję „Bądź widoczny na drodze”. Jako kierowca, ale i piesza, obserwując sposób poruszania się, ubiór, brak odblasków u pieszych, przekonuję się, że warto cały czas powtarzać o zasadach, które mogą zapobiec tragedii – mówi Renata Solipiwko z OSP Ujejsce.

Akcja „Bądź widoczny, bądź bezpieczny” realizowana jest dzięki współpracy OSP Ujejsce, Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz firmy Winkler Polska. W ramach współpracy firma przekazała 1500 zestawów kamizelek oraz odblasków dla dzieci klas od pierwszej do czwartej z Ujejsca, Antoniowa, Ząbkowic oraz Trzebiesławic.

– Winkler Polska regularnie stara się propagować i namawiać dzieci oraz dorosłych, aby nosili elementy odblaskowe – nawet wtedy, gdy przepisy tego nie wymagają, czyli nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie się poruszają. Najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosną – mówi Adam Czarnecki, dyrektor firmy Winkler.

plakat
Bądź widoczny, bądź bezpieczny – fot. mat. pras.

Ważne jest edukacja

Przekazanie wyposażenia to nie jedyny element akcji, bo ważna jest też edukacja już od najmłodszych lat. W tym przypadku w lekcji bezpieczeństwa wzięli udział uczniowie z zielonych dzielnic Dąbrowy Górniczej.

Bądź bezpieczny – pamiętaj o tych zasadach:

  • Przechodź przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach;
  • Przed wejściem na jezdnię upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść;
  • Zachowaj szczególną ostrożność;
  • Używaj elementów odblaskowych – poprawisz swoją widoczność i bezpieczeństwo.

Akcji towarzyszy plakat pokazujący, jaka jest różnica w widoczności, gdy jesteśmy oznakowani odblaskami i gdy ich nie używamy.