Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od tygodnia walczy z problemami technicznymi. Po ataku hakerskim przestały działać wszystkie systemy, a pracownicy komunikują się między innymi za pomocą prywatnych telefonów komórkowych.

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe sparaliżował całkowicie systemy informatyczne tej jednostki. Nie działa m.in. strona internetowa oraz kluczowe systemy, w tym ten, który służy do przesyłania informacji na temat szczegółów dotyczących osób potrzebujących pomocy. Hakerzy sprawili również, że wszystkie dane na dyskach LPR zostały zablokowane, stając się całkowicie bezużytecznymi.

Hakerzy zażądali okupu w wysokości 390 tysięcy dolarów

Jak podaje dyrektor i rzecznik LPR, hakerzy zażądali 390 tysięcy dolarów (ok. 1,5 miliona złotych) zapłaty w zamian za odblokowanie systemu.

Zarząd nie podjął jednak negocjacji w tej sprawie i stara się w swoim zakresie odbudować sieć. Sprawa została przekazana m.in. Komendzie Stołecznej Policji, Ministerstwu Cyfryzacji i odpowiednim służbom zajmującym się cyberprzestępczością.

Premier wprowadza trzeci stopień alarmowy

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Zadania administracji publicznej w związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmowego:

  • Całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów;
  • Przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku;
  • Przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.