Rząd wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. To sygnał dla służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Działanie te związane są z licznymi atakami hakerskimi, które mają miejsce na Ukrainie.

Alarm ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna zobowiązana jest do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne mają m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Ataki na Ukrainę

Decyzja w sprawie stopnia alarmowego prawdopodobnie ma związek z atakami hakerskimi na ukraińskie banki oraz na strony rządowe. Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego potwierdziło, że owe ataki mają miejsce. Ukraińskie władze oświadczają, że nie działają strony internetowe niektórych banków oraz Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskiej strony za atakami cybernetycznymi stoi Rosja.

Władze wielu krajów, również Polski zachęcają do jak najszybszego opuszczenia Ukrainy w związku z aktualnym kryzysem dyplomatycznym, mającym miejsce pomiędzy Ukrainą, a Rosją.