Zmiany w zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Aneta Moczkowska, dotychczasowa prezes Parku Śląskiego została wiceprzewodniczącą zarządu GZM.
W poniedziałek, 25 czerwca zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło rezygnację prof. Krzysztofa Zamasza, który zrezygnował ze stanowiska. Powodem jest przejście do prywatnego biznesu.
Krzysztof Zamasz jako przedstawiciel podregionu tyskiego pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu GZM i odpowiadał za sprawy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym, inwestycjami i współpracą międzynarodową.
– Chciałem bardzo podziękować za zaufanie, którym zostałem obdarzony podczas wyboru na tę funkcję. W ciągu ostatnich miesięcy udało się nam zainicjować wiele ciekawych projektów, które w przyszłości przyczynią się do poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców metropolii – mówi Krzysztof Zamasz.
– Krzysztof Zamasz wniósł do metropolii wiedzę i doświadczenie, zbudował zespół kompetentnych i zaangażowanych pracowników, którzy wspólnie z nim, pod jego kierunkiem, określili ideę Metropolii przyszłości, czyli miejsca, które praktycznymi działaniami wypełni definicję pojęcia smart city – dziękował za dotychczasową współpracę Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Aneta Moczkowska za Krzysztofa Zamasza
Nową wiceprzewodniczącą zarządu została Aneta Moczkowska, dotychczasowa prezes Parku Śląskiego. – Dziękuję za tę szansę. Obiecuję swoje bardzo duże zaangażowanie – powiedziała po wyborze.
Aneta Moczkowska od lat związana jest z samorządem. Swoją karierę zawodową rozpoczynała w tyskim Urzędzie Miasta. Była m.in. doradcą prezydenta ds. komunikacji społecznej, przez prawie sześć lat kierowała Wydziałem Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą. Od marca 2013 do stycznia 2015 roku była Sekretarzem Miasta Tychy, a później objęła funkcję sekretarza w Urzędzie Marszałkowskim. W marcu 2017 roku została prezesem Parku Śląskiego.
Metropolia przejmie Park Śląski?
Czy wybór Anety Moczkowskiej oznacza, że metropolia przejmuje Park Śląski? – Temat Parku Śląskiego towarzyszy metropolii od początku naszej działalności, nie unikamy go, zastanawiamy się, zachowujemy daleko posuniętą ostrożność w publicznych wypowiedziach i deklaracjach na ten temat – odpowiadał podczas dzisiejszej sesji Kazimierz Karolczak.
Szef GZM przyznał, że potrzebna jest ścisła współpraca z Urzędem Marszałkowskim, który jest aktualnie właścicielem Parku Śląskiego. – W moim przekonaniu dobrym rozwiązaniem byłoby podpisanie listu intencyjnego między metropolią a Urzędem Marszałkowskim. Pozwoliłoby to na rozpoczęcie analiz prawnych, finansowych i organizacyjnych, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytania, czy to w ogóle jest możliwe, z jakimi konsekwencjami, zwłaszcza finansowymi, się wiąże, jaka jest kondycja Parku Śląskiego i jakie są możliwe źródła jego finansowania? Czy zmiana właściciela będzie dobra dla Parku oraz dla metropolii? Dopiero wówczas możemy podjąć tę decyzję. Gospodarze wszystkich miast i gmin metropolii muszą być przekonani, że to decyzja, która została podjęta dla dobra mieszkańców – zaznacza Kazimierz Karolczak.
Podobnego zdania są marszałek województwa śląskiego. – Jesteśmy gotowi, by Park Śląski, także administracyjnie, zyskał status „Ogrodu Metropolii”. To określenie pojawia się w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu, a w odbiorze społecznym wielu mieszkańców, Park Śląski w metropolii już jest. Rozpoczynamy rozmowy, by dopracować to w warstwie formalnej – mówi Wojciech Saługa.
Aneta Moczkowka maksymalnie przez trzy miesiące będzie łączyła funkcję wiceprzewodniczącej zarządu GZM z funkcją prezesa Parku Śląskiego. To czas, kiedy będzie mogła zamknąć niedokończone projekty.
Po ponad dziesięciu miesiącach funkcjonowania metropolii przewagę w zarządzie mają kobiety. Obok Anety Moczkowskiej w zarządzie zasiadają jeszcze Karolina Wadowska i Danuta Kamińska. Skład uzupełniają Grzegorz Kwitek i Kazimierz Karolczak.