Nieco ponad 2 mln złotych ma kosztować remont amfiteatru w czeladzkim Parku Grabek. – Mamy dwie oferty na remont amfiteatru i jego otoczenia, spełniające nasze cenowe oczekiwania. Obiekt ma być gotowy na tegoroczne Dni Czeladzi.

Kilka miesięcy temu w Czeladzi zmodernizowano Park Grabek. Teraz dołączy do niego amfiteatr. To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy w końcu będą mogli w przyzwoitych warunkach bawić się podczas tegorocznych Dni Czeladzi.

O remoncie czeladzkiego amfiteatru mówiło się już od dłuższego czasu. W 2017 roku zburzono część muszli koncertowej, bo skarżyli się na nią artyści. – Muszla zniekształcała dźwięki i akustycy bardzo na nią narzekali, a artyści wysokiej klasy nie chcieli na niej występować – tłumaczył wtedy burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Przy okazji modernizacji Parku Grabek burmistrz Czeladzi zdecydował, że wyremontowany zostanie także amfiteatr. Miasto zabezpieczyło na ten cel 1,6 mln zł. Do realizacji jednak nie doszło, bo do lipcowego przetargu wpłynęła tylko jedna oferta. Firma Krisbud, która w tym samym czasie modernizowała park, swoje prace wyceniła na 3,37 mln zł, czyli o ponad 1,3 mln złotych więcej niż zaplanowało miasto.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec zmuszony był unieważnić przetarg. – Trwa cenowe szaleństwo. Firmy remontowo-budowlane widząc, jak samorządowcom zależy teraz na inwestycjach windują ceny do niebotycznych rozmiarów – twierdził wtedy Zbigniew Szaleniec.

Amfiteatr w czeladzkim Parku Grabek – fot. UM Czeladź
Amfiteatr w czeladzkim Parku Grabek – fot. UM Czeladź

Postępowanie przetargowe ogłoszono ponownie w lutym tego roku. Miasto zamierza przeznaczyć na inwestycję 2,2 mln złotych. W przetargu wpłynęło 6 ofert. Najwyższa została wyceniona na nieco ponad 3 mln zł, a najniższa na prawie 2,1 mln zł. Złożyła ją wspomniana już firma Krisbud z Trzebini.

Firmy zainteresowane remontem amfiteatru w Parku Grabek: Krisbud z Trebini (2 088 733,05 zł), AGC Bytom (2 180 868, 29 zł), Novum Stone Expert z Katowic (2 443 621,28 zł), Bako Sport z Dąbrowy Górniczej (2 479 418,39 zł), Justmar z Chełma Śląskiego (3 022 425,55 zł) i Firma Kamieniarska Road Memory z Grabowca (brak kwoty).

– Mamy dwie oferty na remont amfiteatru i jego otoczenia, spełniające nasze cenowe oczekiwania. Tak więc opłacało się poczekać. A ja się cieszę, bo wszystko wskazuje na to, że najbliższe Dni Czeladzi odbędą się, nie tylko w odnowionym parku ale także w nowym amfiteatrze – mówi burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Amfiteatr w czeladzkim Parku Grabek – fot. UM Czeladź
Amfiteatr w czeladzkim Parku Grabek – fot. UM Czeladź

Przed przyszłym wykonawcą sporo pracy. Zakres robót obejmuje m.in. wymianę nawierzchni na widowni i scenie amfiteatru. Stare betonowe płyty chodnikowe zastąpić mają żółte (w ciągach komunikacyjnych) i szare ( w obrębie ławek i schodów) kostki.

Na widowni zamontowane zostaną 304 ławki bez oparcia. Przy ciągach komunikacyjnych amfiteatru staną ławki z oparciem oraz kosze na śmieci.

Znikną także starem murki i zniszczone już schody. Murek otaczający amfiteatr ma powstać z modnych ostatnio koszy gabinowych wypełnionych kamieniami. Plan przewiduje także nasadzenie kwiatów i bylin. Wszystko ma być gotowe 31 maja.