Miasto przypomina właścicielom czworonogów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Ruszyła akcja „Sprzątaj po swoim psie”.

Przed nami najcieplejsze miesiące roku, a co za tym idzie, coraz więcej czasu będziemy spędzać poza domem. Rodzinne pikniki, spotkania z przyjaciółmi, zabawy z dziećmi na trawnikach a na nich właśnie psie kupy.

Jak informują dąbrowscy urzędnicy, niestety pomimo licznych programów społecznych oraz reklam wielu mieszkańców, którzy są właścicielami psów wciąż nie robi najbardziej oczywistej rzeczy na świecie – nie sprząta po swoich pupilach.

– Efekty tego widzimy wszędzie. Psie kupy na trawnikach, na których dzieci grają w piłkę, na chodnikach, po których codziennie chodzimy, a także na placach zabaw czy parkach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że oprócz względów estetycznych, pozostawianie odchodów zwierząt jest po prostu niehigieniczne. Takie kupy są siedliskiem bakterii i zarazków, którymi może zarazić się np. dziecko bawiące się na skażonym trawniku – przekonują inicjatorzy akcji „Sprzątaj po swoim psie”.

Spacer z psem – fot. Pixabay

Darmowe woreczki i specjalny plakat

Co do samego sprzątania odchodów, psie kupy możemy zebrać do zwykłego foliowego woreczka i wyrzucić do każdego kosza na śmieci znajdującego się na terenie miasta. Nie są wymagane do tego specjalne opakowania, chociaż wiele sklepów ma w swojej ofercie specjalnie przeznaczone torebki na psie odchody.

Ponadto mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą otrzymać darmowe woreczki na psie odchody od Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ALBA w Dąbrowie Górniczej.

– Wystarczy udać się do siedziby przedsiębiorstwa, potwierdzić, że jest się mieszkańcem gminy, aby otrzymać woreczki. Biuro Obsługi Interesanta ALBA wydaje woreczki od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 – wyjaśniają urzędnicy. – Obecnie ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem, woreczki można otrzymać w dyżurce przedsiębiorstwa – dodają.

Miasto przygotowało również specjalny plakat, który można wydrukować i przykleić np. na tablicy ogłoszeń w swoim bloku.