10 miesięcy potrwa przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Ma się on stać miejscem spotkań mieszkańców.

Warszawska spółka Kvanta Granit przebuduje plac przed sosnowieckim dworcem. Inwestycja podzielona jest na dwa zadania i obejmuje nie tylko rewitalizację samego placu, ale również budowę miejsc postojowych za dawnym „Sezamem”.

– Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Zadanie dotyczyło opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego: „Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP – ul. 3 Maja w Sosnowcu”. Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który miał zająć się przebudową placu przed dworcem wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. budynkiem usługowym, zadaszoną stacja rowerów miejskich.

Żadna z firm nie zdecydowała się jednak na złożenie ofert w przetargu i miasto postanowiło skorzystać z trybu tzw. „z wolnej ręki”. – Po negocjacjach z dwoma firmami wybrana została oferta warszawskiej spółki Kvanta Granit opiewającą na kwotę 8 625 000 zł, czyli nieco poniżej kwoty, jaką miasto zabezpieczyło na tę inwestycję, czyli 8 650 205 zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in. za inwestycje miejskie.

– Termin realizacji to dziesięć miesięcy od momentu podpisania umowy, którą będziemy chcieli jak najszybciej podpisać – dodaje prezydent Chęciński.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstanie Plac Metropolii