10 miesięcy potrwa przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Ma się on stać miejscem spotkań mieszkańców.

Warszawska spółka Kvanta Granit przebuduje plac przed sosnowieckim dworcem. Inwestycja podzielona jest na dwa zadania i obejmuje nie tylko rewitalizację samego placu, ale również budowę miejsc postojowych za dawnym „Sezamem”.

– Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Zadanie dotyczyło opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego: „Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP – ul. 3 Maja w Sosnowcu”. Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który miał zająć się przebudową placu przed dworcem wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. budynkiem usługowym, zadaszoną stacja rowerów miejskich.

Żadna z firm nie zdecydowała się jednak na złożenie ofert w przetargu i miasto postanowiło skorzystać z trybu tzw. „z wolnej ręki”. – Po negocjacjach z dwoma firmami wybrana została oferta warszawskiej spółki Kvanta Granit opiewającą na kwotę 8 625 000 zł, czyli nieco poniżej kwoty, jaką miasto zabezpieczyło na tę inwestycję, czyli 8 650 205 zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in. za inwestycje miejskie.

– Termin realizacji to dziesięć miesięcy od momentu podpisania umowy, którą będziemy chcieli jak najszybciej podpisać – dodaje prezydent Chęciński.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok. 50 miejsc za budynkiem dawnego „Sezamu” przy ul. 3 Maja.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstanie Plac Metropolii

12 KOMENTARZE

 1. Niby OK
  Ale – Ciekawe czy te płyty nie rozpadną się jak w Patelni?
  Co z fontanną i płytami w Patelni? Asfaltem się to zaleje?

 2. niech się dzieje, szkoda że plac za sezamem nie zostanie lepiej zagospodarowany ale trudno.
  orientuje sie ktoś jak wygląda przyszłość terenów tj.
  działka i okolice po wyburzonym budynku akademii medycznej i plac pomiędzy ul. kukułek i cmentarzem

  • Farmacja już chyba 2 przetargi robiła – bez efektu.
   A Kukułek/Pekin to jakiś market tam się czai od dawna. Co jakiś czas wrzucają „artykuł” o kolejnej wersji inwestycji sklepowej.

 3. Z jednej strony trochę brakuje takiego większego placu jak kiedyś była Patelnia, z drugiej strony jak patrzę na te granitowe płyty i wyobrażam sobie lipcowy upał to tam nie będzie można wytrzymać z gorąca.

 4. A dlaczego nie przeznaczył tych milionów na onkologię jak cynicznie proponują jego partyjni koledzy w Senacie???!!!

 5. na onkologie będzie fundusz pisu – mają zebrać kase z komisji smoleńskiej, geotermii Rydzyka i sprzedać konie z Janowa

 6. 1. (…) ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas
  – nie skusi,jak już ktoś wspomniał wyżej od wiosny do jesieni będzie tam prawdziwa patelnia jak się ten graanit nagrzeje tym bardziej że w większości będzie to czarny granit..
  2. (…) Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób.
  – są parki Kazimierz, Stawiki, Zagórze, Sielecki. Stadion i halę też się buduje bo jak twierdzi prezydent nie ma gdzie imprez organizować. Rozumiem ze jak już to wszystko powstanie łącznie z placem dworcowym to będzie jedna niekończąca się impreza, polskie Las Vegas.
  3. (…) Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach
  – idiotyczne porównanie. Bliżej mu do innego budynku w Katowicach stojącego w rynku a przez miejscowych nazywanego szklanym hajźlem Krupy. widać nasz prezydent pozazdrościł koledze i przeforsował swój projekt tyle ze bardziej eko bo z zielonym dachem. Paskudztwo
  4. Nie znam firmy KG ale wiem jak wygląda ukraiński czarny granit nieważne kostka płyty czy płytki to jest jakościowo bardzo słaby materiał.
  Osobiście dużo bardziej podobała mi się koncepcja sosnowego lasu przed dworcem. mogła być miejscem wyjątkowym i to nie tylko w skali kraju a tak będzie mało funkcjonalny plac jakich pełno wszędzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here