19 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie już po raz czwarty odbędzie się Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza.

Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza to coroczna konferencja, która tym razem odbędzie się 19 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Organizatorem wydarzenia jest Zagłębiowski Alarm Smogowy.

– Podczas konferencji, wraz z zaproszonymi prelegentami i ekspertami, omówimy stan powietrza w miastach Zagłębia Dąbrowskiego oraz jego wpływ na zdrowie. Przedstawimy obecne i planowane działania dla poprawy stanu powietrza w regionie – wyjaśnia Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Podczas konferencji najnowsze dane dot. walki ze smogiem zaprezentują przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Sosnowcu, Wydziału Rozwoju Miasta w Będzinie, Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, WFOŚiGW w Katowicach, a także komendanci straży miejskiej z naszego regionu oraz przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Głównym wydarzeniem konferencji będzie tzw. panel prezydencki przeprowadzony w formie debaty. – Do udziału w tym panelu zostali zaproszeni burmistrzowi i prezydenci Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, a także marszałek województwa śląskiego – wymienia Rafał Psik.

Udział w panelu prezydenckim potwierdził także minister Piotr Woźny, który był odpowiedzialny za program Czyste Powietrze. Obecnie jest zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencja w będzińskiej bibliotece rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 13.00. Panel prezydencji zaplanowano na godz. 11.30. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy regionu. Wstęp jest bezpłatny.

Konferencja jest elementem kampanii społecznej #ZagłębieBezSmogu, realizowanej tej zimy przez Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Partnerem prasowym wydarzenia jest Tygodnik Twoje Zagłębie.

Tak było w zeszłym roku w Czeladzi:

Debatowali o jakości powietrza w Zagłębiu

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo prosto:
    W pierwszej kolejności ocieplić stare budynki i podłączyć do istniejącej sieci ciepłownicze CO i CWU. Wiele domów i starym bloków jest w sąsiedztwie wielkopłytowych bloków gdzie taka instalacja istnieje. Następnie rozbudowa sieci i dołączenie kolejnych budynków. W Sosnowcu jest kilka ciepłowni lub elektrociepłowni: EC Będzin, ZEC Kazimierz, ZEC Juliusz, ZEC Niwka. Przypominam że Niwka MIAŁA ogrzewać całe południe i nowe osiedle (stare elektrofiltry i niedokończone nitki) a Juliusz całe Zagórze (nowa ciepłownia niedawna została wyburzona bo plany w latach 90 upadły). Domki jednorodzinne które są daleko od ciepłowni podłączyć do gazu ziemnego. 90% Miasta pokryte. Następny etap to wymiana kotłów w ciepłowniach i być może gazowanie węgla na Niwce i Juliuszu/Kazimierzu i postawienie piecy gazowych. Latem w ciepłowniach do grzania wody CWU można użyć gazu a zimą węgla kamiennego. A wy konferencje robicie i zawsze od tej drugiej strony. Dla tych co nie wierzą że się da to z problemami ale mimo wszystko dało się przeszło 20 bloków na oś. Juliusz ocieplić i podłączyć do ciepłowni. Za kasę z konferencji byście już wykop pod nową rurę mieli.

  2. Jeszcze jedno wielka płyta masowo jest ocieplana a oszczędności zgodnie z danymi z SM Sielec to 25-40% więc nadwyżkę energii cieplnej można przeznaczyć do grzania kolejnych nieruchomości bez zwiększania mocy cieplnej w ciepłowniach. Jedyna strata to przesył. Nic tylko ocieplać i podłączać a smog zniknie.
    Korki i smog z S1, póki nie będzie węzła na strefie przemysłowej tiry będą zawracały na Lenartowicza i niepotrzebnie robiły kilometry. O tym ktoś pomyślał? ile to ropy jest spalane?

    • a czemu antygorole nie zlikwidują u siebie koksowni, kopalni, elektrowni, ciepłowni, rafinerii, huty cyku i ołowiu? bo są za mądrzy? Mielibyście czyste powietrze jak w prawdziwych Zdrojach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here