W Kopalni Kultury w Czeladzi odbył się III Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. Podczas konferencji omówiono stan powietrza w naszym regionie oraz jego wpływ na zdrowie.

W środę, 21 marca, w Kopalni Kultury w Czeladzi już po raz trzeci odbył się Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza.

Konferencja została podzielona na trzy panele. W pierwszym o wpływie smogu na nasze zdrowie mówili m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, lekarze Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Jak wynika z badań, z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce każdego roku umiera ponad 40 – 55 tys. osób. Specjaliści ostrzegają, że smog niszczy nasze zdrowie. W jaki sposób? – Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale smog sprawia, że mamy kłopoty ze wzrokiem. Problemy z oczami, łzawienie, pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami oraz częste podrażnienie, a nawet zapalenie spojówek to typowe objawy zanieczyszczenia powietrza. Smog sprawia także, że mamy problemy z oddychaniem – mówiła Dominika Szeja, neurologopeda oddziału rehabilitacji neurologicznej z sosnowieckiego szpitala.

Zdaniem lekarzy smog ma olbrzymi wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowy i zaburzenia związane z ciążą i płodnością.

Jak można walczyć ze smogiem? – Po powrocie do domu koniecznie trzeba przepłukać oczy solą fizjologiczną, a także gardło i nos. Jeżeli wychodzimy na zewnątrz, apeluję, aby nosić profesjonalne maseczki antysmogowe – podkreśla Dominika Szeja.

Głównym wydarzeniem konferencji był tzw. panel prezydencki przeprowadzony w formie debaty i dotyczył działań samorządowców w kwestii ograniczania niskiej emisji w regionie. W dyskusji udział wzięli: Zbigniew Szaleniec (burmistrz Czeladzi), Rafał Adamczyk (zastępca prezydenta Będzina), Damian Rutkowski (zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej), Rafał Adamczyk (burmistrz Sławkowa) i Jeremiasz Świerzawski (zastępca prezydenta Sosnowca).


Posłuchajcie debaty dot. smogu z udziałem zagłębiowskich samorządowców:

Podczas konferencji zaprezentowano także drona Flytronic do pomiarów składu chemicznego spalin. – Opracowany przez nas system o nazwie NOSACZ pozwala na precyzyjne wskazanie źródła emisji gazów zatruwających atmosferę. Dron wyposażony jest w szereg czujników, których wskazania pozwalają na wykrycie spalania odpadów takich jak produkty z tworzyw sztucznych, lakierowane drewno czy folie – wyjaśnia Przemysław Tomków, kierownik Polskiego Centrum Dronowego.

Partnerem prasowym wydarzenia był Tygodnik Twoje Zagłębie.