Zbigniew Podraza po raz kolejny znalazł się w czołówce polskich prezydentów w opublikowanym przez Newsweek rankingu. Wysoko uplasował się także Paweł Silbert.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza po raz kolejny został doceniony przez Newsweek Polska i w rankingu 15 najlepszych prezydentów miast zajął szóste miejsce. To awans, bowiem w ubiegłym roku był czternasty.

– Miłe jest to, kiedy wkładając w swoją pracę całe serce i oddając się jej w 100 procentach, efekty tej pracy są dostrzegane przez innych. Tym bardziej miło, kiedy wystawiona ocena pozwala znaleźć się wśród najlepszych prezydentów miast w Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy pozytywnie ocenili to wszystko, co przez lata udało się osiągnąć i wyróżnienie to dedykuję tym, z którymi dane było mi pracować przez ostatnie 12 lat i bez których osiągnięcie tego wszystkiego nie byłoby możliwe – powiedział Zbigniew Podraza.

Zbigniew Podraza: Zawsze przychodzi refleksja, że można zrobić coś lepiej

Paweł Silbert – fot. UM Jaworzno
Paweł Silbert – fot. UM Jaworzno

Wysokie miejsce Pawła Silberta

Wysoko, bo na dziesiątym miejscu, znalazł się też prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Dziękuję wszystkim tym, którzy we mnie uwierzyli. Kiedy zaczynaliśmy pracę, mieliśmy ważne zadanie – odbudować markę miasta. Cieszę się, że to się stało i że zostało zauważone. To wyróżnienie zbiorowe dla wielu ludzi, którzy razem ze mną pracują nad tym, by nasze miasto było możliwie najlepsze dla jaworznian – powiedział Paweł Silbert.

Paweł Silbert wystartuje jesienią w wyborach. Kto będzie jego rywalem?

Piętnastu najlepszych prezydentów w Polsce

Poza szóstym Zbigniewem Podrazą i dziesiątym Pawłem Silbertem w tegorocznej edycji rankingu wyróżnieni zostali także prezydenci: Jacek Karnowski (Sopot), Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól), Ryszard Brejza (Inowrocław), Zygmunt Frankiewicz (Gliwice), Janusz Gromek (Kołobrzeg), Robert Choma (Przemyśl), Wojciech Szczurek (Gdynia), Hanna Zdanowska (Łódź), Marcin Zawiła (Jelenia Góra), Robert Biedroń (Słupsk), Tadeusz Ferenc (Rzeszów), Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście) oraz Andrzej Dziuba (Tychy).

Tegoroczne zestawienie Newsweeka zostało ogłoszone 26 czerwca podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Czym jest ranking Newsweeka?

Newsweek prowadzi ranking od 2008 roku. Nosi nazwę „N15” – „N” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje.

Piętnastu najlepszych wyłonili sami prezydenci miast. Osób piastujących tę funckję jest w Polsce 107, to głównie włodarze miast, które mają powyżej 50 tys. mieszkańców. W tej licznie znajdują się jednak również prezydenci blisko 20 mniejszych miast, którzy historycznie nazywali się prezydentami i taki tytuł zachowali.

W skład kapituły, która ustaliła zasady głosowania, podliczyła głosy (i sama też głosowała), weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Ryszard Holzer, sekretarz redakcji „Newsweeka”.

W rankingu nie brano pod uwagę włodarzy Warszawy i Wrocławia. Według dziennikarzy Newsweeka stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Z kolei prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz kilka lat temu otrzymał tytuł superprezydenta po tym, gdy trzykrotnie wygrał ranking. Podobnie, jak tegoroczny zwycięzca Jacek Karnowski.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. A miasto brudne i zaśmiecone… A do tego zaszczane przez wszechobecnych pijaczków… Zwłaszcza w centrum, przy PKZ, parku Halera. Strach i obrzydzenie wyjść na spacer z potomstwem, z dziewczyną. Dzieci i młodzież obserwując codziennie zachowania pijackiego elementu zaczynają postępować podobnie, są wulgarne i śmiecą gdzie popadnie. Straszne.

  2. Ranking sporządzone przez takie medium jest gówno warte. Miasto zadłużone na potęgę z procederem przestępczym przy Zagłębiowskim Centrum Onkologii, patologicznym Nemo, zrujnowanymi i zniszczonymi dworcami kolejowymi, dyskryminacją mieszkańców Strzemieszyc, Ząbkowic i pozostałych miejsc które są od lat pozostawione są same sobie. I cala masa problemów socjalnych, mieszkalnych, dotyczących ochrony środowiska, gospodarki. No ale redakcja pod auspicjami Tomasza Lisa wie lepiej niż mieszkańcy.

  3. Podziękujmy ekipie Podrazy przy wyborach, nie trzeba narzekać tylko przy urnach wyborczych wyrazić swoje niezadowolenie – czas ekipy Bazylaka, Matylewicza i innych dobiega końca…

  4. Potwierdzam, to ,,wybitny” prezydent któremu nikt nie dorówna. Z długiej listy ,,osiągnięć” wymienię tylko kilkanaście; 1 Autor haraczu adiacenckiego. 2. Osiągnął astronomiczne zadłużenie budżetu miasta. 3. Przyczynił się do wielkiego zadłużenia szpitala i skandalicznych peturbacji w leczeniu a raczej przerw w leczeniu. 4. Przez 12 lat nie wywiązał się z pisemnej obietnicy wykonania drogi bezpieczeństwa z ,,getta” cedlerowskiego, po drodze dopuszczając się oszustwa. 5. Przez 12 lat nie potrafił przywrócić bezmyślnie zlikwidowanego przejścia przez Aleje Zagłębia Dąbrowskiego a nawet nie przyjął propozycji wykonania przejścia przez mieszkańca. 6. Milionami złotych dofinansowuje basen, który nie ma dna . . . 7. Nie czuje potrzeby włączenia się w klęskę ekologiczną miasta a szczególnie Strzemieszyc. 8. Przez 12 lat problemy kolejnictwa nie tylko się nie poprawiły, ale zdewastowano 11 dworców i przystanków kolejowych w tym jeden przypadek śmiertelny. 12. Bezprawnie zarządza Wspólnotami Mieszkaniowymi, przez nieudolny MZBM. 333. itd do wieczora można wymieniać ,,osiągnięcia” . . .

  5. Szczytem nieudolności, kłamstwa i perfidnego OSZUSTWA było obiecanie przez prezydenta w 2006r wykonania (TYLKO) 60 m drogi bezpieczeństwa z ,,getta” cedlerowskiego, dla 1.500 mieszkańców za 90.000 zł i do dzisiaj PERFIDNIE ZŁOŚLIWIE NIE WYKONANO !!! W ramach DBP, aby świadomie nie zrealizować mojego projektu, na kartach do głosowania wydrukowano, że ja żądam 432.000 zł. Reklamacji oszustwa nie przyjęto, na wycofanie projektu nie wyrażono zgody. To K O M P R O M I T A C J A !!! Jak zamierzaliście podzielić nadwyżkę; 432.000 – 90.000 = 342.000 zł czy pod stołem ??? Kompromitacją było zlikwidowanie bardzo ważnego przejścia przez Al. Zagłębia Dąbrowskiego, przy skręcie w ul. J. Wybickiego. Przez 12 lat NIEUDOLNEGO ZARZĄDZANIA nie przywrócono przejścia a nawet nie przyjęto mojej propozycji, że ja sam wykonam przejście przez Al. Z. D. Przez 12 lat NIEUDACZNICY nie potrafili i nie postawiono wymaganego znaku drogowego B-36. Dworce kolejowe to HAŃBA; w Strzemieszycach wyburzono zabytkowy dworzec, 11 dworców i przystanków kolejowych doprowadzono do dewastacji a nawet do zrównania z ziemią (na Hucie Katowice). Rządzicieli z SLD należy raz na zawsze ODSUNĄĆ OD DECYDOWANIA, jak w całej Polsce. Bezmózgowiem było zaproponowanie PREZYDENTA i przegłosowanie radnych SLD uchwały o HARACZU ADIACENCKIM, oraz wybudowanie osiedla willowego na środku trasy Alei Zagłębia Dąbrowskiego, zmierzającej do ul. Poniatowskiego i Centrum DG, dewastując projekt NA ZAWSZE. O Fabryce Kalectwa i Utraty Życia po DFO i szastaniu pieniędzy na kampanię wyborczą nie będę się rozpisywał. WYBORCY ! – CZAS NA DOBRĄ ZMIANĘ i uwolnienie nas od ASTRONOMICZNEGO DŁUGU !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here