– Dwukadencyjność jest niekonstytucyjna, a argumenty rządu to czysta demagogia – uważa Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Kilka dni temu prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza był gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Włodarz dębowego miasta był pytany m.in. o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

– Dwukdencyjność jest niekonstytucyjna. Niektóre argumenty stojące za tym rozwiązaniem nazwałbym demagogią – uważa Zbigniew Podraza.

Prezydent Dąbrowy Górniczej podkreślił, że prawo wybieralności samo w sobie powoduje wymianę samorządowców. Wyliczył także, że przy każdych wyborach około 30 proc. samorządowców zostaje wymienionych.

– Decydują o tym obywatele, których głos jest najlepszych sprawdzianem dla samorządowców. Jeżeli dana osoba się nie sprawdza na swoim stanowisku, to wyborcy głosują na kogoś innego – skomentował

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rewolucja w samorządach! Sprawdź, co się zmienia

Prezydent Zbigniew Podraza krytycznie odniósł się także do przyjętych zmian w budżetach partycypacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie miasta na prawach powiatu będą musiały wprowadzić go na swoim terenie.

– To jest bardzo zły pomysł. To aktywność mieszkańców powoduje, że budżety obywatelskie się sprawdzają. Wprowadzanie czegoś na siłę rzadko daje dobre efekty – mówił Podraza.

Włodarz Dąbrowy Górniczej odniósł się także do pojawiających się od dłuższego czasu informacji, że to jego ostatnia kadencja. – Nie przypominam sobie takich rozważań. To chyba moja konkurencja rozsiewa takie plotki – podkreślił.

Zbigniew Podraza ma 64 lata i od 2006 roku jest prezydentem Dąbrowy Górniczej. W 2014 roku wygrał wybory w pierwszej turze uzyskując 61,39 proc. głosów.

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. Jeżeli chodzi o Podrazę to powinien trwać jak najdłużej natomiast w Sosnowcu powinna być tylko jedna aby tego pijarowca chęcińskiego się pozbyć

  • Wymień mi ile za poprzednich kadencji zrobił prezydent Górski w Sosnowcu a ile w obecne trwającej prezydent Chęciński ? A następnie pisz komentarz, a nie jak od razu masz takie głupoty wypisywać. Idę o zakład że wcale Podraza nie jest lepszy od Chęcińskiego, uważam że wręcz przeciwnie

   • Tak obecnie robiona jest większość projektów Górskiego na które bez funduszy unijnych nie było poprzednio środków i możliwości ich realizacji. Nawet Chęciński jako zastępca też w tamtym czasie nic na to nie zaradził a przecież jak by był taki dobry to powinien rozpoczynać wiele tematów już wtedy.Swoją drogą co masz pisać jak jesteś przy nim nie wszyscy rozumieją ten świat i to przekaz dla nich.

  • Ola: jak zwykle, same negatywy wyciągasz, ludziom się nie dogodzi, a drogi, kanalizacje, termomodernizacje, to kto oto nie walczył i zrobił jak prezydent Chęciński ?! Powycinali drzewa, jak były stare to co, może miały zagrażać ludziom ?! Powycinali, to powsadzają na wiosnę nowe, młode

 2. Niech pan zrezygnuje z nakładania krzywdzącej opłaty adiacenckiej na swoich wyborców! Jak tam można?! Najpierw proponujecie dotację do przyłączy, a teraz nakładacie tak wysoką opłatę…

  • Rozumiem, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że opłatę adiacencką uchwaliła i nałożyła Rada Miejska, zaś Prezydent, jako organ administracyjny, nie osoba X czy Y, ma tą decyzję wykonać. Czasami dobrze jest mieć choć blade pojęcie jeśli się już coś komuś zarzuca. To tak jakby mieć pretensje do Urzędu Skarbowego, że egzekwuje wysokie podatki uchwalone przez Sejm …

   • Opłatę adiacencką w roku 2008 przeglosowała koalicja radnych prezydenckich SLD-TPDG .Uchwała była głosowana na wniosek prezydenta miasta on był wnioskodawcą wprowadzenia pod obrady miasta.Radni koalicji gdyby zagłosowali na nie za opłatą to ona by nie weszła.Radni nie składali projektu uchwały pod głosowanie zrobił to prezydenta miasta na jego wniosek.Zadłużenie miasta na koniec roku wyniesie około 318 ml zł tak zarządza finanasami mieszkańców miasta pan Podraza.Długi my mieszkańcy będziemy spłacać do 2043 roku.

 3. Niech Pan się przyjrzy pracy Wydziału Komunikacji w swoim urzędzie Panie Podraza a potem przejedzie się na wycieczkę np. do Tychów. I odpowie sobie na pytanie. Czy nie ktoś inny powinien nad tym zapanować?

 4. Kodeks Wyborczy nie ma nic wspólnego z demokracją. Partiokracja dominuje ! Jeden procent członków partii spośród 99% wyborców tak ustawiła zasady, że tylko oni mogą i są wybierani do wszelkich władz i na wszelkie stanowiska. Bezpartyjni są wykorzystywani tylko jako SZARA MASA do głosowania. Zmiany Kodeksu jest tylko kosmetyczna, mało znacząca. Dwukadencyjność jest zdecydowanie pożądana. Zasiedziali prezydenci tak daleko opanowali technikę wyborczą, metody, stworzyli układy i zależności, że w zasadzie mogliby piastować urząd dożywotnio. Prezydent wykorzystuje do własnej promocji miliony złotych na wydawanie własnej gazety z budżetu miasta, armia pracowników UM i ich rodziny, armia pracowników i ich rodziny wszystkich podległych jednostek samorządowych, w tym przedszkola i szkoły jako propaganda rodziców, wszyscy ,,zwycięzcy” przetargów i ich pracownicy i cała partia wraz z komitetem organizacyjnym to ponad 50% wszystkich wyborców w mieście. Czy w takiej okoliczności jest szansa wygrania z zasiedziałym prezydentem ? Nikt trzeźwo myślący nie potwierdzi szansy wygrania kogoś spoza układu. Nawet papież (gdyby startował) nie miałby szans. O skandalach prezydenckich nikt nie będzie pisał, bo co tam szpital, co tam opłata adiacencka, co tam grunty sprzedane za pół ceny, co tam miliony złotych wydane na policję i BASEN bez DNA, co tam miliony odsetek karnych za budowę ,,pentagonu”, co tam że w całej Polsce SLD przestała istnieć, w Dąbrowie Górniczej ,,nachodźcy” i tak będą głosować na SLD. Należy się cieszyć, że prezydenci nie będą sprawować władzy dożywotnio lub władzy nie przejmą ich dzieci, ewentualnie spadkobiercy po ,,mieczu”. Krytykować nie radzę, możecie spotkać się z odmową załatwienia sprawy w UM, wypowiedzeniem umowy, pozbawieniem dodatku i stu innych spraw załatwianych w UM.

 5. Jak Pan naklada oplaty na mieszkańcow niech Pan innym odda te pieniadze jak pod ich domem wyrosly nowe zaklady za Pana zgoda Panie Podraza.

 6. Nie zapomnimy o opłatach adiacenckich w wysokości 50% gdzie inne miasta mają 0 lub 2,3 %a to tylko że w drodze wkopali rure do kanalizacji nalicza się kwoty nawet kilku dziesięciu tys zl

 7. Miejmy nadzieję ,że to jest ostatnia kadencja tego Pana bo to co się dzieje w tym mieście woła o pomstę do nieba!To gorzej niż trzeci świat!Niedługo wszyscy stąd pouciekają.

  • Głupców, smakoszy browarkowych, amatorów fabryki życia, rodzin pracowników UM i podległych jednostek wraz ze stale wygrywającymi przetargi to jednak armia ludzi. Agitacja w Przeglądzie Dąbrowskim to laurka prezydenta nie bez znaczenia na wynik wyborów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here