Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Wraz z nowym rokiem zmienia się kalendarz niedziel handlowych. Obowiązywać będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu – ta ostatnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i niedziela poprzedzająca Wielkanoc.

Przypomnijmy, że 30 stycznia 2018 roku, prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz handlu w niedziele i święta. W myśl ustawy, od 1 marca 2018 roku sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkami od ustalonych zasad będą dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedna niedziela przed Wielkanocą.

Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

– Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować. Niedziela została przywrócona rodzinie – tłumaczy minister Elżbieta Rafalska.

Zakaz nie będzie obowiązywał sklepów internetowych, a także na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych oraz piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał także w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, kioskach oraz stoiskach przy cmentarzach.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Ostatnio czytałem ciekawy artykuł o negatywnym wpływie zakazu handlu w niedzielę. Kiedyś, gdy sklepy były otwarte w niedzielę całe rodziny wybierały się na zakupy. Nie były to tylko zakupy, ale również forma rozrywki, wyjście do kina, restauracji, wspólne spędzenie czasu.
    Teraz przeprowadzono badanie pytając ankietowanych, co robią w niedzielę gdy sklepy są zamknięte. Okazało się, że ogromna większość ludzi siedzi zwyczajnie w domu przed telewizorem (starsi) lub przesiadują przy komputerze (młodsi) zajadając kupione w sobotę chipsy i słodycze. Nie opuszczają mieszkania przez cały dzień, a ulice w miastach pustoszeją.
    Realna aktywność została zastąpiona przez aktywność wirtualną. Lekarze już biją na alarm, że brak ruchu zwiększy problemy zdrowotne społeczeństwa.

  2. ojejku polska cebula pracująca jak murzyni od poniedziałku do soboty po 12 godziny nie może zakupów zrobić w niedziele i powku…ać pań pracujących w tych sklepach 😀 #smuteczek

  3. Jest więcej zmian od 1 stycznia dotykające miliony ludzi (np. podwyżki emerytur czy najniższej jałmużny, o komornikach, o użytkowaniu wieczystym), ale zmian mniej wygodnych (od KZK czy liczby dni weekendowych handlowych) dla egzotycznej koalicji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here