26 stycznia miłośnicy ptaków i przyrody spotkali się w Sosnowcu podczas spaceru ornitologicznego w ramach 16. edycji Zimowego Ptakoliczenia. Ilu ptaków doliczyli się mieszkańcy?

26 stycznia na terenie sosnowieckich Stawików oraz Parku Kruczkowskiego (park im. Jana Fusińskiego) miłośnicy przyrody spotkali się na Zimowym Ptakoliczeniu, czyli spacerze ornitologicznym. – Do samego końca nie wiedziałem ile osób zechce poświęcić swój czas dla tej ciekawej idei. Dlatego byłem i nadal jestem wdzięczny każdej osobie, która przybyła w umówione miejsce. A trzeba przyznać, że nasza grupa była całkiem liczna i stanowiła 17 osób – tłumaczy Przemysław Bartos.(15 dorosłych i 2 dzieci). Zanim opiszę przebieg spaceru, wspomnę dlaczego podjąłem się takiego działania – tłumaczy Przemysław Bartos, inicjator całego przedsięwzięcia.

Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu – fot. Ewa Fic-Bartos

Skąd pomysł na zorganizowanie akcji akurat w Sosnowcu? – W sumie to są trzy powody. Od lat obserwuje przyrodę w naszym mieście. Niestety zauważyłem negatywny trend jakim jest zmniejszenie liczebności ptaków. Stąd też moje ostatnie działania mające na celu poprawę tej sytuacji. W V edycji budżetu obywatelskiego zgłosiłem projekt, w którym zaplanowałem powieszenie budek lęgowych w Niwce. Udało się to zrobić i w 2019 roku w parku zamontowano 11 budek lęgowych (różnych typów, w zależności od gatunków ptaków oraz dla wiewiórek, popielic i orzesznic) oraz karmnik dla ptaków – wyjaśnia sosnowiczanin.

Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu - fot. Ilona Bartos-Kula
Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu – fot. Ilona Bartos-Kula

Inspiracją dla sosnowieckiego miłośnika przyrody była podobna akcja zorganizowana w ubiegłym roku na terenie szopienickich stawów. – Uznałem, że najbardziej reprezentatywnym terenem będzie Park Kruczkowskiego oraz sosnowieckie Stawiki – wyjaśnia społecznik.

Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu - fot. Barbara Netczuk
Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu – fot. Barbara Netczuk

Jakie efekty przyniosła sosnowiecka edycja Zimowego Ptakoliczenia? Miłośnicy przyrody wypatrzyli następujące ptaki: bogatka (52), czyż (54), dzięcioł duży (2), dzwoniec (2), gawron (29), gil (7), gołąb miejski (81), grubodziób (3), kawka (45), kokoszka (2), kos (6), krzyżówka (163), kwiczoł (4), łabędź niemy (16), łyska (165), modraszka (11), pełzacz ogrodowy (1), rudzik (2), sierpówka (41), sójka (2), sroka (24), śmieszka (15), wrona siwa (14), wróbel (21). – W sumie to 24 gatunki i 760 osobników! O tytuł lidera walczyły do samego końca dwa gatunki: łyska oraz kaczka krzyżówka. Zwycięzcą okazała się łyska, która pokonała swoją rywalkę o dwie sztuki (165 do 163 osobników) – uśmiecha się Przemysław Bartos.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. Dokarmiam ptaki i w tym roku w stosunku do lat poprzednch w rejonie szkoły 39 wróbli jest odpowiednio:
  2017-18
  2018-31
  2019-70-90

 2. Wróbli ostatnio jakby troszkę więcej, za to mniej sikorek. U mnie na Środuli grasuje jastrząb albo krogulec, który na moich oczach upolował sikorkę. Spotkać też można dzięcioła zielonego (okolice ulicy Norwida/Wita Stwosza) i dzięcioła dużego (nad Czarną Przemszą na Środulce).
  Coraz więcej jest mew (które przeganiają nawet gawrony) i srok. Wrony w Sosnowcu kiedyś było trudno spotkać, teraz pojawiają się coraz częściej kosztem sójek.

  Ogólna tendencja jest taka, że większe ptaki skutecznie wypierają te mniejsze. Wyschnięcie zbiornika wodnego który był u podnóża Górki Środulskiej też miało wpływ na spadek liczby ptaków.

 3. Szkoda, że nie policzono gołębi zanieczyszczających wszystko np. w Centrum czy Zagórzu. Tu na pewno pobilibyśmy rekord Guinnessa w liczbie kup na metr kwadratowy.

 4. Za mało drapieżników – przydałyby się szczególnie w rejonie kładki nad Południowym! Za brakło paru detali w postaci kolców i okolice zejść zamieniły się w zasrany gołębiowy horror!! Można to jeszcze naprawić wysyłając 2 panów z kolcami do przymocowania w miejscach służących do srania gołębiom!
  Ta topola po stronie Wspólnej prosi się o wycięcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here