W Czeladzi powstanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Miasto podpisało umowę z wykonawcą. Wartość inwestycji to prawie 31 mln złotych. – Liczymy, że nasz obiekt podobnie jak zabrzańska kopalnia Guido stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie Śląska i Zagłębia – podkreślają urzędnicy.

29 lipca w budynku Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia podpisano wartą niemal 31 mln złotych umowę z warszawską firmą Anna-Bud, której przedmiotem jest rewitalizacja budynku cechowni na terenie byłej Kopalni „Saturn”. Dzięki niej, w ciągu dwóch najbliższych lat w miejscu tym powstanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego.

– Cieszę się, że dzięki tej inwestycji Czeladź zyska unikatowy obiekt w skali całego regionu. Jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat to miejsce zmieni się nie do poznania, a Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego stanie się ważnym punktem turystycznym na mapie naszego województwa – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W Czeladzi powstanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego – fot. UM Czeladź
W Czeladzi powstanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego – fot. UM Czeladź

Przypomnijmy. Do przetargu na przebudowę budynku stanęło osiem podmiotów, z których najkorzystniejszą ofertę złożyła warszawska firma Anna-Bud. Rewitalizacja budynku cechowni będzie możliwa dzięki uzyskaniu przez Czeladź dofinansowania ze środków unijnych w kwocie ponad 19 mln złotych.

Do podpisania umowy pomiędzy miastem a firmą Anna-Bud miało dojść już pod koniec czerwca, lecz jedna z firm startujących w przetargu na realizację inwestycji złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta jednak odrzuciła odwołanie – tłumaczy burmistrz Czeladzi.

Cechownia - fot. UM Czeladź
Cechownia – fot. UM Czeladź

Będzie, jak w kopalni Guido

Jak przekonują urzędnicy Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego ma być największą inwestycją realizowaną przez władze miasta w nadchodzącej dekadzie. – Rewitalizacja cechowni to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla Czeladzi, lecz dla całego regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Po remoncie, w zrujnowanym dziś budynku cechowni, powstanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Liczymy, że nasz obiekt podobnie jak zabrzańska kopalnia Guido stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie Śląska i Zagłębia, dzięki czemu będziemy mogli godnie upamiętnić historię górnictwa węglowego w naszym regionie – opowiada Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego urzędu.

Warto dodać, że po zakończeniu prac budowlanych, Czeladź zyska również nowoczesną mediatekę w kształcie bryły węgla, która będzie mieścić się w zrewitalizowanym budynku cechowni. To nie pierwsza inwestycja miasta realizowana na terenach dawnej Kopalni „Saturn”. Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w ubiegłym roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Czeladzi powstaje nowy kompleks basenów z atrakcjami. Wiemy, jak będą wyglądać