Blisko 100 mln zł unijnej dotacji na drugi z trzech etapów projektu modernizacji infrastruktury otrzymały Tramwaje Śląskie. Część z tego unijnego wsparcia zostanie przeznaczona na gruntowny remont torowisk w Dąbrowie Górniczej.

Kolejna pula unijnego wsparcia pozwoli na budowę nowego torowisko w Bytomiu na ul. Powstańców Warszawskich i gruntowną modernizację torowisk w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Zabrzu. W sumie to około 23 km wyremontowanych i nowych tras. Prace obejmują też dostosowanie peronów do potrzeb niepełnosprawnych. Efekt ma być widocznych w 2020 roku. Wartość całego projektu opiewa na 186 mln zł.

– Zadania w Dąbrowie Górniczej obejmują przebudowę torowisk na ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego, na odcinku od pętli przy Urzędzie Pracy do skrzyżowania z ul. Kasprzaka – informuje dąbrowski magistrat.

Umowę o dofinansowanie pierwszego etapu modernizacji podpisano w grudniu 2017 roku. Przedsięwzięcie obejmie 10 miast: Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze. Jego wartość to prawie 767 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 393 mln. Na inwestycję składa się aż 26 zadań. Łącznie to około 42 km linii tramwajowych. 24 zadania związane są z przebudową istniejącej infrastruktury.

W dębowym mieście ma to być remont torowiska w ciągu ul. Kasprzaka, od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Zaplecze.

W ramach projektu spółka kupi też 45 nowych tramwajów.

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

 1. Ciekawe czy przedłużą i jak? Bo teraz przy braku kopalni, jej zakończenie przed dzielnicą jest tym bardziej bez sęs…
  To samo 24 przydałoby się jakoś bliżej Środuli…
  a np dalej koło Izby W przez Dolną Środulę, Warpie, Mydlice do Paryża :]

  • 24 jak najbardziej powinien zostać przedłużony gdzieś w okolice Matejki lub Malczewskiego, zaś 27 – do bloków na Wagowej lub do parku. Odnośnie połączenia Mydlic i Środuli – kiedyś była tam w planach cała dwujezdniowa aleja z tramwajem pośrodku. Na mapach Google idealnie widać lukę w zabudowie na Środuli: te wszystkie domki jednorodzinne za PRLu miały iść do wyburzenia. Dziś osiedle po północnej stronie ul. Prusa sprawia wrażenie bardzo chaotycznego, w przeciwieństwie do tego po stronie południowej. Zmienił się ustrój, zmieniły się plany… Co ciekawe, w Mydlicach nawet kawałek tej alei (z miejscem na tory) już zbudowano (ul. Grynia).

   • najprawdziwsza prawda 🙂
    Ale obecnie można 24 jakoś inaczej do Mydlic
    Gorzej z tym 27 – jakby miał iść do Wagowej a potem do Parku to 2 razy tory kolejowe by przekraczał!
    Chyba że od Porąbki (PKP) jakoś koło Juliusza przez Fenix do Wagowej z pętlą na miejscu spalonego Rancza?

    • Ale się uczepiliście tego 24 do Mydlic. Przez krzaki ma tramwaj jechać? Autobus 116 który zwiedza tamte okolice jeździ pustawy, a wy jeszcze mu konkurencję chcecie robić.
     Po co 24 przedłużać w kierunku Matejki czy Malczewskiego skoro tam jeździ autobus 55 i 188. Tramwaj ma go dublować? Nie lepiej puścić 24 od południa Środuli wzdłuż Norwida? Mieszkańcom Kossaka, Stwosza, Witkiewicza, Rodakowskiego bardziej by się przydał. Z takiej ulicy Stwosza to na każdy przystanek mają daleko. Obojętnie czy pójdziesz pod liceum, czy na Wapienną czy na Północą czy na Prusa. Wszędzie taka sama droga. Pustynia komunikacyjna, a wy chcecie przedłużać tramwaj w miejsce gdzie jeżdżą dwa autobusy. To, że w PRLu były takie plany, nie znaczy, że teraz by się to sprawdziło. Ja się cieszę, że pomiędzy Witkiewicza i Pola nie zbudowali tej dwujezdniowej alei bo rozcięło by to Środulę na pół. Na Mydlicach owszem projekt był fajny, bo główna droga miała biec obok osiedla, a nie centralnie przez nie.
     27 to ma w ogóle przerypane. Trzeba przerzucić linię na torami kolejowymi, a to nie będzie tanie, w dodatku nie ma już kopalni, a osiedle na Kazimierzu nie jest tak duże jak na Środuli.

 2. Zdecydowanie remont torów w centrum Dąbrowy Górniczej !!!
  W nocy gdy jedzie tramwaj na łączeniu torów to jest taki hałas, że człowiek na łóżku podskakuje …. Zgroza …..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here