Piękne, misterne i czasochłonne. Tak w trzech słowach opisać można nową wystawę w będzińskim muzeum. Znane już na świecie, niepowtarzalne i piękne szopki dotarły tu z Muzeum Historycznego w Krakowie.

Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa i bogato zdobiona konstrukcja, zrobiona z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się ona, zwłaszcza obecnie, nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych. Przedstawiają misterium Bożego Narodzenia.

Na wystawie w Pałacu Mieroszewskich zaprezentowano 20 szopek z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zgłoszone na konkursach w latach 1981 – 2015. Ich motywem przewodnim jest rodzinna tradycja tworzenia szopek. Największą jest konstrukcja autorstwa Pawła Nawały, licząca 180 cm wysokości, a najmniejszą miniaturowa szopka autorstwa Romana Sochackiego.

W wielu przypadkach rzemiosło to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycja sięga XIX wieku, kiedy to podkrakowscy murarze w czasie martwego sezonu budowlanego, dorabiali sprzedając szopki. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę odbył się w latach 30. XX w.

Odtworzenie poszczególnych elementów krakowskiej architektury wymaga nie lada precyzji i staranności. Szopkarze budując misterne konstrukcje, przypominające pałace z baśni, poświęcają na to nawet rok.

Szopka krakowska, będąca fantazją na temat architektury Krakowa i jego specyficznego klimatu, jest również świetną lekcją historii, działającą na wrażliwość estetyczną i uczucia. Piękna, przemyślana szopka, uczy, bawi i wzrusza.

Prezentacji szopek towarzyszą fotografie dokumentujące historię krakowskiego konkursu szopkarskiego oraz film ilustrujący proces tworzenia szopki, a także zaaranżowany warsztat szopkarza, prezentujący niezbędne w pracy materiały.

Ekspozycję otwiera sala prezentująca prace zgłaszane na konkurs w kategorii seniorów we wszystkich grupach tj. szopek dużych, średnich, małych i miniaturowych. W drugiej sali wyeksponowane zostały prace wykonane przez przedstawicieli rodzin kultywujących tradycję tworzenia szopek.

Misterne dzieła sztuki podziwiać będzie można w Muzeum Zagłębia do 29 stycznia 2017 roku.