Zgromadzenie Górnośląso-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło uchwały rozpoczynające proces przejmowania organizacji komunikacji miejskiej na jej terenie oraz wykonywania przez nią przewozów na części obszarów przylegających.

W czwartek, 17 maja, odbyło się kolejne zgromadzenie metropolii. Prezydenci i burmistrzowie zdecydowali, że 1 stycznia 2019 roku metropolia przejmie zadania KZK GOP i będzie odpowiadać za komunikację na swoim terenie.

Przyjęte zostały również uchwały, w których zgromadzenie dało „zielone światło” do zawarcia porozumień z 11 gminami, które do metropolii nie należą, ale znajdowały się dotychczas w obszarze funkcjonowania MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy. – Chodziło o to, by od 1 stycznia 2019 roku, gdy metropolia już będzie organizatorem transportu zbiorowego na swoim obszarze, mogła objąć również te gminy – wyjaśnia Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Milowy krok dla metropolii

Jak przyznają członkowie metropolii, podjęte uchwały to „milowy krok” dla dalszego rozwoju związku. – Przejęcie organizacji transportu publicznego na terenie całej konurbacji, całego związku metropolitalnego oraz w gminach, które obsługiwane były przez dotychczasowych organizatorów, jest krokiem milowym. Koniec dyskusji nad finansowaniem studium transportowego. Sam fakt, że taki dokument powstanie w najbliższym czasie, to jest ogromna sprawa – podsumowywał Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

To koniec KZK GOP

Co przyjęta uchwała oznacza dla mieszkańców naszego regionu? Oznacza to, że po 1 stycznia 2019 roku rozpocznie się likwidacja KZK GOP. Jej miejsce zajmie utworzony już Zarząd Transportu Metropolitalnego, którym kieruje Marek Kopel, były prezydent Chorzowa i członek zarządu KZK GOP.

Co z dojazdem do Pyrzowic?

Wyrażano również zgodę na to, by metropolia zawarła z KZK GOP porozumienie dot. realizacji i obsługi metropolitalnych linii autobusowych, które miałyby zostać uruchomione w drugiej połowie 2018 roku. Planowany przebieg linii lotniskowych: Katowice – lotnisko; Katowice – Sosnowiec – Będzin – lotnisko; Gliwice – Zabrze – Bytom- Piekary Śląskie – lotnisko; Tychy – Katowice – lotnisko.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

    • To już jest pewne, wszak szefem ZTM został były prezydent Chorzowa. Z uwagi na to, iż człowiek zasłużył się m.in. likwidacją tamtejszej linii tramwajowej 12 (za co Chorzowianie podziękowali mu w wyborach), czarno widzę przyszłość i rozwój komunikacji miejskiej w regionie :-(. W każdym razie, handel poniemieckimi używkami za parę tysięcy nie ustanie, a korków na DTŚ czy S81 prędko nie pożegnamy, wręcz przeciwnie.

  1. Jak to jest ze jak się który dowie do korytarza to zawsze ducha się znajdzie. Jak nie prezydent no prezes z zarządzie. Precz z układami. Facet szanse wykształconym 40 latkom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here