Czeladź otrzymała prawie 19 mln zł na rewitalizację cechowni byłej kopalni Saturn. Ma tam powstać Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego.

Kilka dni temu do czeladzkiego urzędu wpłynęła wiadomość, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali. Urząd Marszałkowski przyznał prawie 19 mln zł dofinansowania na rewitalizację cechowni dawnej kopalni Saturn.

Wniosek Czeladzi o dofinansowanie otrzymał najwięcej środków ze wszystkich złożonych projektów (zgłoszono 67 projektów, a dofinansowanie otrzymało 38). – To wspaniała wiadomość. Otrzymaliśmy prawie 19 mln zł, w tym niecałe 17 mln zł z środków unijnych i dodatkowo prawie 2 mln z budżetu państwa. Tak więc otrzymaliśmy 90 proc. dofinansowania – powiedział Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W budynku cechowni byłej kopalni Saturn zostanie utworzone Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego.

Wizualizacja Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa w Czeladzi - fot. mat. pras.
Wizualizacja Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa w Czeladzi – fot. mat. pras.

Inwestycja ta polega na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej KWK Saturn oraz adaptacji tego budynku na Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim.

W budynku planowane jest utworzenie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz muzeum poświęconego węglowej tradycji regionu wraz z salą konferencyjną i częścią gastronomiczną, działającą na potrzeby osób korzystających z infrastruktury kulturalnej.

– Z założenia muzeum pod względem tematyki będzie jedynym tego typu w regionie. Żadna z instytucji muzealnych na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego nie porusza w formie ekspozycji tematycznej kwestii powstania i rozwoju górnictwa, a także jego postindustrialnego dziedzictwa – podkreśla Tomasz Michałek z biura prasowego UM w Czeladzi.

W muzeum organizowane mają być m.in. wystawy, wykłady, wieczory autorskie, lekcje muzealne, spacery historyczne. Obiekt ma współpracować z działającą już na tym terenie Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

– Jestem przekonany, że będzie to jeden z najpiękniejszych postindustrialnych obiektów w naszym regionie – zapewnia burmistrz Szaleniec.

Całkowity koszt remontu cechowni to nieco ponad 21 mln złotych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak zmieniają się nasze miasta? Najważniejsze inwestycje 2018 w Czeladzi

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  1. Brawo!!

    Może by coś się udało uratować u nas na Pogoni, bo na Środulce to już chyba wszystko co ciekawsze wyburzone :/
    np ten taki dziwny betonowy obiekt za komisariatem?

    Albo wieża pokopalniania, wyglądająca jak zamkowa, na polu między Kazimierzem a Porąbką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here