Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześciu byłych i obecnych pracowników Pierwszego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, którzy działali na szkodę interesu publicznego.

W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zakończono czynności procesowe z zatrzymanymi w toku śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, obecnymi i byłymi urzędnikami skarbowymi, działającymi w latach 2009 – 2017 na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty.

– Funkcjonariusze delegatury ABW w Katowicach zatrzymali w środę pięć kobiet i mężczyznę. To kolejne osoby objęte śledztwem wyłączonym ze sprawy zatrzymanego przez ABW byłego naczelnika tego urzędu skarbowego Marcina K. – mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W toku prowadzonego śledztwa pozyskano materiał dowodowy, z którego wynika, że pracownicy urzędu skarbowego nienależycie zabezpieczali roszczenia publicznoprawne Skarbu Państwa.

Działania te doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT oraz ukrycia przez nierzetelnych podatników majątku, który powinien podlegać egzekucji administracyjnej.

Zatrzymani, pięć kobiet i jeden mężczyzna, usłyszeli zarzuty. Nie przyznają się do winy. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze. Wszyscy zostali zobowiązani do wpłaty poręczeń majątkowych w kwocie po 30 tys. złotych.

Ponadto, w stosunku do czterech osób podejrzanych, które nadal są urzędnikami, zastosowano dodatkowo środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach pracownika organów administracji skarbowej.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo jest rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z przestępczym procederem, w związku z czym nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Karuzela podatkowa przed duże K ( wg komunikatu bagatela 24mld przekręcone) .
    Prawdopodobnie sprawa powiązana z pewną firmą, która sponsorowała ZS ( jej logo jeszcze na koniec sezony było na koszulkach).Czyżby jakiś układ mafijny białych kołnierzyków ?

  2. Szkoda że w spółdzielniach mieszkaniowych można robić co się chce i służb to nic nie obchodzi bo i tak zapłacą za wszystko spółdzielcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here