Zmieniła się lokalizacja pierwszych oddziałów Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, które mieściły się przy ul. Szpitalnej w dzielnicy Zagórze, a od teraz znajdować się będą przy ul. Zegadłowicza 3 w centrum Sosnowca. To dopiero początek zmian.

Od wtorku, 21 stycznia, zmieniło się umiejscowienie oddziału neurologii, który tymczasowo znajdować się teraz będzie na I piętrze budynku przy ul. Zegadłowicza. Natomiast oddział udarowy zlokalizowany będzie w nowoczesnych pomieszczeniach OIOMU na parterze budynku.

Tego dnia z budynku przy ul. Szpitalnej w dzielnicy Zagórze do centrum miasta przeniesione zostały także pracownie EEG (elektroencefalografia), EMG (elektromiografia) oraz pracownia dopplerowska.

To początek zmian organizacyjnych, które zapowiedział niedawno szpital i które są pierwszym etapem utworzenia Centralnego Szpitala Miejskiego. – Przeprowadzka to duże przedsięwzięcie dla szpitala, ale zmiany te umożliwią maksymalne wykorzystanie potencjału naszej placówki. Podział oddziałów na dwa budynki, który miał miejsce dotychczas, był utrudnieniem dla pacjentów i pracowników oraz wiązał się z wyższymi kosztami działalności. Budynek przy ul. Zegadłowicza daje szansę na zlokalizowanie oddziałów leczniczych w większym, nowocześniejszym budynku, wyposażonym w nowy, specjalistyczny sprzęt medyczny – wskazuje Dariusz Skłodowski, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Sosnowiecki Szpital Miejski - fot. UM Sosnowiec
Sosnowiecki Szpital Miejski – fot. UM Sosnowiec

Centralny Szpital Miejski

W 2020 roku w budynku przy ulicy Zegadłowicza utworzony zostanie Centralny Szpital Miejski, w którym będą mieściły się wszystkie oddziały lecznicze oraz Centralna Izba Przyjęć. Teraz wszystkie specjalności szpitala skupione zostaną w jednym budynku. Pacjenci będą dowożeni przez pogotowie ratunkowe podczas ostrego dyżuru do jednego miejsca, a baza szpitalna zostanie uporządkowana. Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej, utworzony zostanie ośrodek leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień oraz rehabilitacji i opieki długoterminowej.

Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Dariusz Skłodowski - fot. MZ
Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Dariusz Skłodowski – fot. MZ

Oszczędności placówki

Reorganizacja struktury szpitala, zmiana umiejscowienia oddziałów oraz koncentracja działalności leczniczej w jednym miejscu to przede wszystkim wielkie udogodnienie dla mieszkańców miasta. Dodatkowo, zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim wpłyną na optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności dotychczasowej działalności placówki. Dzięki temu szpital będzie mógł dokonać oszczędności oraz racjonalnie i skutecznie zarządzać zasobami.

Wszystkie wprowadzane przez nas zmiany to jeden z elementów realizacji planu naprawczego, do którego przygotowywaliśmy się przez długi okres – podkreśla prezes Dariusz Skłodowski.

Na reorganizację i modernizację sosnowiecka lecznica planuje wydać w tym roku ponad 10,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą głównie z kredytu inwestycyjnego, który szpital pozyskał.

Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu - fot. UM Sosnowiec
Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu – fot. UM Sosnowiec

Co się zmieni?

Utworzenie Centralnego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza wymaga przeniesienia z budynku przy ul. Szpitalnej pięciu oddziałów szpitalnych. Ponadto, niezbędna jest reorganizacja pracy niektórych oddziałów, które do tej pory znajdowały się w budynku w centrum miasta oraz modyfikacje w pracy laboratorium, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz apteki.

Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej planuje się utworzenie ośrodka leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień, rehabilitacji i opieki długoterminowej. Kluczowe przedsięwzięcie stanowić będzie przebudowa pomieszczeń dla potrzeb oddziału psychiatrycznego i oddziału psychiatrycznego dla chorych somatycznie.

Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu - fot. UM Sosnowiec
Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu – fot. UM Sosnowiec

Finalnie w budynku w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza – w Centralnym Szpitalu Miejskim – funkcjonować będzie 10 oddziałów leczniczych. Będą to: oddział neurologii, udarowy, rehabilitacji neurologicznej, chorób wewnętrznych oraz oddział chorób wewnętrznych z dermatologią, a także oddział geriatryczny, ginekologiczno-położniczy, oddział noworodków i wcześniaków, oddział chirurgii ogólnej z otolaryngologią i urologią oraz oddział urazowo-ortopedyczny.

Placówka przy ul. Szpitalnej zostanie zaadoptowana jako ośrodek leczenia uzależnień, schorzeń psychiatrycznych oraz rehabilitacji i opieki długoterminowej. Ponadto, zlokalizowane zostaną oddziały: psychiatryczny, psychiatryczny dla chorych somatycznie oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – fot. mat. pras.
Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – fot. mat. pras.

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

 1. Wanda straszy
  Niedługo opustoszeje całkiem Instytut Medycyny Pracy
  ING opuściła Małachowskiego
  Willa Gallota też opuszczona
  Pogotowia oba przy Czarnej/1Maja
  Pan Antoni to wszystko kupi dla tirów i tirówek?

 2. Rezonans w Zagórzu wyłączony, czy to ma przyśpieszyć degradację Sosnowca do statusu wioski wcześniej od założeń?. Czekam na informacje ministerstwa propagandy UM Sosnowca.

  • Na stadionie to co najwyżej dostaną ostrego zapalenia płuc albo banie od kiboli, ale może kibole też mają rację że nie spełniają ich oczekiwań?

 3. Duże efekty przyniosłoby zreformowanie Zagłębia tzn. zlikwidować stadiony to da setki milionów oszczędności unicestwi kibolstwo. Mecze można rozgrywać na kameralnych obiektach w Ostrowach, Zagórzu lub Klimontowie, Niwka byłaby dla hitów ligowych, emocje w A klasie są równie duże.

  • Czyjej pracy? Czerwonych? Haha więcej szkód niż pożytku patrząc po rozwoju kraju.
   Reforma to najpierw sprzątanie po postkomunistycznych władzach w regionie, a stadiony odpicować, by młodzi mieli alternatywę przed smartfonami, komputerami.

 4. Niszczenia Sosnowca ciąg dalszy – teraz przyszedł czas na zniszczenie szpitala w Zagórzu na potrzeby umieralni przy Zegadłowicza. Smutny los tego nieszczęsnego miasta…

 5. Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

  ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here