Od 28 marca Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej ma nowego dyrektora. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu placówką kieruje Iwona Łobejko.

27 marca Zbigniew Podraza przeszedł na emeryturę i zgodnie z zapowiedziami prezydenta Marcina Bazylaka lecznica będzie mieć nowego szefa. Prezydent wydał już zarządzenie, zgodnie z którym do czasu rozstrzygnięcia konkursu dąbrowskim szpitalem pokieruje Iwona Łobejko – wieloletnia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu.

– Jestem przekonany, że doświadczenie dyrektor Łobejko pozwoli zabezpieczyć funkcjonowanie szpitala do czasu rozstrzygnięcia konkursu i jednocześnie będzie stanowić dobry punkt wyjścia do zmian, jakie czekają ZCO i które zostały zaproponowane w poaudytowym raporcie – podkreśla prezydent Marcin Bazylak.

Prezentacja audytu dot. Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej – fot. MZ
Prezentacja audytu dot. Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej – fot. MZ

Przed nową dyrektor ogromne wyzwanie. Przypomnijmy, że placówka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, co pokazuje przedstawiony niedawno audyt.

– Szpital potraktuję jako pacjenta, dlatego pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy, która musi objąć przede wszystkim finanse i strukturę organizacyjną. Do połowy czerwca zamierzam przygotować program restrukturyzacji oparty o plan inwestycyjny, a także uporządkować strukturę szpitala. Już teraz widzę, że w ciągu 3 do 5 lat szpital ma szansę odzyskać płynność finansową – mówi Iwona Łobejko.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii - fot. mat. pras.
Zagłębiowskie Centrum Onkologii – fot. mat. pras.

„Uzdrowić” SOR

Nowa dyrektor musi się również zmierzyć z problemami na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. – Kluczem do poprawy sytuacji na SOR jest zapewnienie tam odpowiedniej liczby pracowników. Na tym oddziale musi być przynajmniej dwóch lekarzy, dlatego prowadzę już rozmowy lekarzami i uzupełniam personel – pielęgniarki i ratowników medycznych. Natomiast przebudowanie zespołu w oparciu o zatrudnienie sekretarek medycznych w systemie 24 godzinnym powinno poprawić obsługę pacjentów, poprzez odciążenie od „papierkowej roboty” lekarzy, którzy swój czas muszą poświęcić pacjentom – wyjaśnia.

Skandal na dąbrowskim oddziale ratunkowym. Kobieta zwijała się z bólu

Równie ważne są kwestie związane z bieżącymi naprawami sprzętu, który bezwzględnie musi być sprawny. Dlatego też w pierwszej kolejności zlecę pilną naprawę lampy rentgenowskiej do tomografu komputerowego, dzięki czemu badania będzie można wykonywać na SOR, a nie na innym oddziale. Usprawni to i przyspieszy obsługę pacjentów – dodaje.

Iwona Łobejko - fot. mat. pras.
Iwona Łobejko – fot. mat. pras.

Liczy na wsparcie

Iwona Łobejko poinformowała także, że do współpracy w zarządzaniu poprosiła dr Tomasza Szczapanika, który zajmie się odbudową lecznictwa. – Skorzystam też z doświadczenia Agnieszki Kocot, naczelnej pielęgniarki. Ważnym wsparciem dla nas będzie również Janusz Sznajder – bardzo ceniony przez pacjentów chirurg onkolog. Liczę również na dobrą współpracę z dąbrowskim samorządem, a także podjęcie wspólnych działań z przychodniami funkcjonującymi w mieście – podkreśla.

Iwona Łobejko to absolwentka Wydziału Zarządzania i Marketingu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz podyplomowych studiów w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i zarządzania projektami europejskimi na katowickiej Akademii Ekonomicznej. Od prawie 30 lat zawodowo związana z ochroną zdrowia. Doświadczenie zdobywała na różnych stanowiskach – od asystenta stomatologicznego, przez technika elektroradiologii, po funkcje kierownicze. Była m.in. dyrektorem Branżowej Kasy Chorych w Katowicach, dyrektorem szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, pracowała również w Biurze Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Katowicach. Przez prawie 11 lat była dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (to jeden z kilkunastu polskich szpitali, który posiada status Centrum Urazowego).