Zbliża się 40 rocznica odkrycia Kanionu Colca w Peru, którego dokonali polscy kajakarze z wyprawy Canoandes’79. Jednym z członków wyprawy był, pochodzący z Siewierza, Jerzy Majcherczyk.

Uczestnikami wyprawy byli: Jacek Bogucki (filmowiec, który płynął w pontonie), Zbigniew Bzdak (fotograf, który płynął w pontonie), Piotr Chmieliński (kajakarz), Stefan Danielski (płynął w pontonie), Krzysztof Kraśniewski (płynął w pontonie), pochodzący z Siewierza Jerzy Majcherczyk (kapitan pontonu) oraz Andrzej Piętowski (kajakarz, który płynął w pontonie).

Jerzy Majcherczyk - fot. mat. pras.
Jerzy Majcherczyk – fot. mat. pras.

Eksploracja kanionu rozpoczęła się w dniu 12 maja 1981 roku wyjazdem z Arequipy do miasteczka (wówczas wioski) Chivay (3 650 m n.p.m.). Po rozpoznaniu terenu w dniu 18 maja rozpoczął się spływ Rio Colca – od oazy zwanej Sangalle (2 200 m n.p.m.) do wioski Andamayo leżącej przy wyjściu z kanionu. Spływ zakończył się po 17 dniach, w trakcie których pokonano 100 km, walcząc o każdy metr tej dzikiej, dziewiczej rzeki płynącej w wąskim korycie u stóp wznoszących się na ponad trzy i cztery tysiące metrów ścian, gdzie spadek rzeki wynosił średnio 40 m/km a miejscami dochodził do 65 m/km. Eksploracja kanionu zakończyła się 14 czerwca powrotem do Arequipa.

Życie po Colca

Zaraz po zakończeniu wyprawy, wyczyn polskich kajakarzy trafił na pierwsze strony gazet w Peru. Pisały o nich również największe światowe agencje prasowe. Zostali przyjęci na specjalnej audiencji przez Prezydenta Peru Fernando Bellaunde Terry, po której przez kilka tygodni byli gośćmi peruwiańskiego rządu w 5* hotelu. Rezultatem tego pobytu było napisanie przez uczestników wyprawy książki – przewodnika po górskich rzekach Peru wydanej 13 grudnia 1981 roku w języku hiszpańskim i angielskim.

Była to pierwsza tego typu publikacja w Ameryce Łacińskiej. Opracowano również materiał filmowy z wyprawy z którego powstały dwa filmy; 12’ i 28’. Do ich premiery planowanej na 15 grudnia w Limie jednak nie doszło. Filmy te jednak przez następne kilka lat obiegły cały świat.

Polski akcent

W czasie eksploracji, będąc pierwszymi, Polacy skorzystali z prawa nadawania nazw. Na mapie znalazły się więc takie, jak: Wodospady Jana Pawła II, Kanion Reparaza i Kanion Polaków. Przebieg całej wyprawy opisał w książce pt. „Zdobycie Rio Colca” Jerzy Majcherczyk, która została wydana w 1998 r. W roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy Paddler zaliczył spływ przez Kanion Colca do dziesięciu największych eksploracji rzek wszech czasów.

Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Księgę Guinnessa (1984) oraz Magazyn National Geographic (styczeń 1993). Odkrycie, zdobycie i wypromowanie przez polskich kajakarzy kanionu Colca, sprawiło, że stał się on drugą atrakcją turystyczną Peru, za Machu Picchu.

Obecnie każdego roku nad kanion przybywa ponad 400 tysięcy turystów z całego świata. Turystyka związana z Kanionem Colca wygenerowała co najmniej 14 tysięcy miejsc pracy w całym Peru. Można więc wyczyn Polaków nazwać „żywym odkryciem”.

Promocja Polski

Polscy odkrywcy zdali sobie sprawę, iż jest to bardzo dobre miejsce do promocji Polski, kraju, z którego pochodzą. W wioskach leżących w dolinie Rio Colca oraz na krawędzi kanionu przy wsparciu organizacyjnym i finansowym Polonijnego Klubu Podróżnika, doprowadzili do nadania ulicom polskich nazw: „Avenida Polonia” czy „Avenida de los Polacos”. Znajdują się one w miasteczku Chivay, wioskach Cabanaconde i Huambo i oazie Canco.

W miasteczku Chivay, wiosce Cabanaconde i oazie Sangalle znajdują się również tablice upamiętniające polską eksplorację kanionu, a w wiosce Huambo szkoła podstawowa nosi od 2006 roku imię „Juan Pablo II” i jest otoczona opieką Polonijnego Klubu Podróżnika.

Kanion Colca - fot. mat. pras.
Kanion Colca – fot. mat. pras.

Warto również podkreślić, że cała ta promocja została zrobiona za fundusze własne odkrywców i Polonijnego Klubu Podróżnika.