W Pałacu Kultury Zagłębia otwarto wystawę poświęconą 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Otwarcie wystawy pt. „Senat RP wczoraj i dziś” było elementem towarzyszącym posiedzeniu wyjazdowemu Komisji Zdrowia. Wzięli w nim udział między innymi marszałek Senatu.

– Przywieźliśmy ze sobą skróconą wersję wystawy, która pokazuje historię Senatu Rzeczpospolitej Polskiej od początku jego powstania do współczesności. Tak się składało w naszej historii, że Senat miał się źle, gdy źle się miała Rzeczpospolita. Gdy zaś się odradzała, odradzał się i Senat. W czasie wielu lat działalności pojawiały się wątpliwości co do jego istnienia czy uprawnień, także po 1989 r. Dopiero niedawno utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Senat ze zbiorową mądrością senatorów jest Polsce bardzo potrzebny – powiedział Tomasz Grodzki.

Wystawa została przygotowana przez Kancelarię Sejmu. Została ona opracowana przez prof. Jerzego Kochanowskiego, historyka i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa przybliża historię Senatu od jego powstania, aż do czasów współczesnych.

Informacje zostały także opatrzone archiwalnymi fotografiami, grafikami czy też skanami historycznych dokumentów. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej do piątku, 15 kwietnia 2022 roku.