2,6 tysiąca nowoczesnych opraw LED-owych rozświetli ulice Dąbrowy Górniczej. Wartość całego projektu to koszt 8,5 mln zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się do połowy października.

Jak informuje dąbrowski magistrat, obecnie na terenie miasta znajduje się ponad 12 tysięcy punktów świetlnych, z czego dokładnie 5180 jest własnością miasta. Dzięki unijnemu wsparciu uda się nie tylko wymienić 2/3 spośród miejskich opraw, ale przede wszystkim o prawie 850 ton ograniczyć emisję szkodliwych substancji do otoczenia.

Wartość całego przedsięwzięcia to 8,5 mln zł, z czego 5,85 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich.

– Projekt wymiany oświetlenia ulicznego jest dla nas ważny, nie tylko ze względu na oszczędności i ekologię, ale przede wszystkim ze względu na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w tych miejscach, gdzie poprawia się skuteczność działania istniejących już latarni lub pojawiają się zupełnie nowe – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta miasta i dodaje, że dzięki nowoczesnemu oświetleniu również miejsca, które do tej pory spowijał mrok, mają szansę rozbłysnąć jasnym światłem.

Poza wymianą dotychczasowych sodowych opraw, zostanie wymieniona znaczna część słupów i kabli oraz zostanie zainstalowany system inteligentnego i zdalnego sterowania. System umożliwi centralny monitoring oraz analizę instalacji oświetlenia, co pozwoli na dodatkowe oszczędności, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i uprości planowanie konserwacji. Dodatkowo, pozwoli też uniknąć nadmiernego oświetlenia poprzez redukcję strumienia świetlnego w wybranych obszarach

miasta oraz odcinkach dróg lub zdalną redukcję mocy pojedynczych lamp. Mówiąc o wymianie oświetlania w Dąbrowie Górniczej, warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa w mieście.

– Nie tylko modernizujemy oświetlenie uliczne, ale także budujemy nowe punkty świetlne, które oświetlają ulice, place zabaw, siłownie pod chmurką, mosty i miejsca szczególnie zacienione. W sumie w ciągu ostatnich 3 lat na terenie miasta zamontowaliśmy już ponad 800 punktów świetlnych LED i wciąż montowane są kolejne – podsumowuje prezydent Bazylak.

Ulice objęte projektem:

1 Maja, 11 Listopada, 3 Maja, Aleja Róż, Aleja Zagłębia Dąbrowskiego, Augustynika, Chopina, Cieplaka, Dąbrowskiego, Górnicza, Kilińskiego, Kosmonautów, Kościuszki, Kozubka, Legionów Polskich, Leśna, Ludowa, Łazowska, Łącząca, Łęknice, Mickiewicza, Mireckiego, Młodych Hutników, Morcinka, Nowocmentarna, Orzeszkowej, Piecucha, Piłsudskiego, Plac Bema, Plac Wolności, Przybylaka, Rodzinna, Sadowa, Sienkiewicza, Spacerowa, Spisaka, Sportowa Starocmentarna, Storczyków, Struga, Swobodna, Topolowa, Tysiąclecia, Wierzbowa, Wróblewskiego, Zaplecze, Żeromskiego.