Jeśli masz w domu niepotrzebne ciepłe rzeczy – podziel się nimi z potrzebującymi. W miastach Zagłębia Dąbrowskiego wystartował projekt „Wymiana ciepła”. Akcja zdobywa popularność w całej Polsce.

Idea akcji „Wymiana ciepła” jest bardzo prosta – mieszkańcy zostawiają ciepłe ubrania na wieszakach w miejscach publicznych, a potrzebujący mogą je z nich zabrać za darmo.

Do ogólnopolskiej akcji jako pierwszy z naszego regionu włączył się Sosnowiec, który pierwszy wieszak ustawił w pasażu pod dworcem PKP – ul. Warszawska 3, obok Centrum Informacji Miejskiej. Inicjatorem jest sosnowiecka Fundacja Rób Dobro.

– Nie jest to jednak naszą autorską inicjatywa – poparliśmy ideę, która pojawiła się niedawno i zaczęła od stolicy – podkreśla Ewa Chróścicka z Fundacji “Rób dobro”. – Postanowiliśmy wdrożyć „Wymianę ciepła” w naszym regionie. Ta i inne akcje są dla nas ważne by pokazywać i zachęcać do robienia dobra – dodaje.

W Sosnowcu postawiono już trzy publiczne wieszaki, do których wystarczy podejść i zostawić ciepłe ubranie, z którego skorzystają potrzebujący. Wieszaki znajdują się przy ul. Warszawskiej, ul. Koszalińskiej i ul. Będzińskiej (przy Klubie Kiepury). – Chętnie postawimy kolejne wieszaki w innych miejscachmówi Ewa Chróścicka.

Wieszaki ustawione są w publicznym miejscu, aby każdy potrzebujący miał do nich swobodny dostęp. Czy jednak na pewno z akcji korzystają tylko ci najbardziej potrzebujący?

Kolejny taki wieszak stanął wczoraj na czeladzkim rynku oraz w Dąbrowie Górniczej przy ul. 3 Maja 22.

Aby pomóc wystarczy zostawić ciepłą kurtkę, płaszcz, polar, skarpetki, rękawiczki lub inne elementy odzieży, które są nam niepotrzebne, a innym mogą się przydać podczas mroźnej zimy. Żeby osoby, które tego najbardziej potrzebują, mogły tutaj przyjść o każdej porze dnia czy nocy i takie ciuchy sobie wziąć.

– To bardzo przydatna inicjatywa. Mam w szafie sporo ubrań z których nie korzystam, a przecież mogą przydać się komuś w potrzebie – dodaje mieszkanka Sosnowca.

W całej Polsce stoi już ponad 20 wieszaków, m.in w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Lublinie.