Rozpoczął się remont ulicy Zuzanny w Sosnowcu. Prace rozpoczęły się od wycinki drzew rosnących wzdłuż muru cmentarza. Mieszkańcy nie kryją swojego rozczarowania.

Po wielu latach starań i przygotowań rozpoczęto remont zaniedbanej ulicy Zuzanny w Sosnowcu. Remont wart 1,35 mln zł dotyczy odcinka od skrzyżowania z ulicą Jędryczki, do wyjazdu spod wiaduktu w ciągu ul. 3 Maja. Pracami objęta jest nie tylko jezdnia ale również chodnik, który w tej chwili jest w opłakanym stanie.

Inwestycja rozpoczęła się od wycinki drzew rosnących wzdłuż muru cmentarza. Ta decyzja nie spodobała się wszystkim mieszkańcom miasta. – Jestem zdruzgotana tym co się wydarzyło na ulicy Zuzanny. Wracając z pracy zobaczyłam, że w rejonie cmentarza parafialnego wycięto wszystkie drzewa! Jak można było dopuścić do tak bestialskich działań? – napisała rozczarowana mieszkanka.

Podobnego zdania jest więcej osób. – To były piękne drzewa, które stanowiły ozdobę tego miejsca. Komu one przeszkadzały? – pyta inna mieszkanka. – Jeszcze do niedawna można tam było zauważyć gniazdo ptaków, a teraz zabrano im dom – dodaje.

Jak tłumaczą urzędnicy wycinka drzew była konieczna, ponieważ ich stan zagrażał bezpieczeństwu spacerujących i przejeżdżających w tym miejscu osób. – Jest to stary drzewostan. Analizowaliśmy czy można zabezpieczyć ich korzenie, aby nie rozpychały jezdni i chodnika. Niestety, drzewostan jest w takim stanie, że nie jest to możliwe – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Inne rozwiązanie nie byłoby skuteczne. Nie ma możliwości przeniesienia chodnika na drugą stronę, a pozostawienie drzew w obecnym stanie przyczyni się do sytuacji, gdy chodnik ponownie będzie popękany i nierówny, co utrudni dojście do cmentarza. Dotychczas drzewa i ich korzenie uniemożliwiały swobodne przejście z wózkiem czy swobodne poruszanie się osób starszych.

Po zakończeniu prac ulica Zuzanny będzie jak nowa. Pojawią się nowe wiaty przystankowe, nowa nawierzchnia, chodnik. Wykonawca zadba także o uporządkowanie terenu przyległego do nawierzchni ulicy, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i wykonanie oznakowania drogowego poziomego i pionowego. Ponadto, wzdłuż cmentarnych murów pojawi się oświetlenie. Miasto nie zapomni także o zastępczym nasadzeniu, jednak w innym miejscu.