28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sosnowcu zakończyło tradycyjne światełko do nieba, które w założeniu miało być bezhukowym pokazem fajerwerków. Mieszkańcy skarżą się, że było je jednak słychać w całym mieście.

W niedzielę, 12 stycznia, już po raz 28. zagra najpopularniejsza orkiestra w Polsce – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji przyłączył się również Sosnowiec, gdzie po raz kolejny odbył się wojewódzki finał. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji. Imprezy pod dachem odbyły się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Braci Mieroszewskich. Tradycyjnie Górka Środulska była miejscem występów i koncertów, a także światełka do nieba.

To właśnie, tradycyjne już, światełko do nieba stało się kością niezgody. Miasto zapowiadało, że atrakcją zwieńczającą wieczór w tym roku będą bezhukowe fajerwerki. Niestety, pomimo wcześniejszych zapewnień, zaplanowana atrakcja okazała się być głośna, co nie spodobało się mieszkańcom.

Sosnowiec wysyła światełko do nieba 😍

Opublikowany przez Sosnowiec łączy Niedziela, 12 stycznia 2020

Sosnowiczanie wytknęli włodarzom hipokryzję. Warto przypomnieć, że podczas imprezy sylwestrowej miasto zrezygnowało z pokazu fajerwerków w trosce o dobro zwierząt, dzieci oraz osób starszych. W zamian zaprezentowano dron show.

Na odpowiedź ze strony miasta długo nie trzeba było czekać. – Wiele osób pyta nas o pokaz sztucznych ogni w trakcie WOŚP-owego światełka do nieba. Podobnie, jak w ubiegłym roku, w tym materiały również były bezhukowe. Zgodnie z informacją od organizatora pokazu, całość była zgodna z regułą „silent”. Wyeliminowane zostały ładunki pirotechnicznych o dużych kalibrach (użyto maks. 1,2 cala), jak również efekty pirotechniczne stricte akustyczne. Sztuczne ognie efekty osiągały na maksymalnej wysokości 70 metrów, a większość na 30-50 m, co znacznie ogranicza akustykę. Materiały użyte w trakcie pokazu posiadały certyfikaty CE, co oznacza, że są bezpieczne pod każdym względem, także w zakresie emisji hałasu, a ten nie przekroczył 80 dB – podkreślają przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.