Na początku maja na Pogorii utonął 44-latek. To pierwsza śmiertelna ofiara w tym sezonie. Rocznie w polskich wodach tonie kilkaset osób, z tego powodu jesteśmy w niechlubnej czołówce w Europie. WOPR organizuje dzień z ratownikiem, który ma edukować jak zachowywać się nad wodą.

Tragiczne statystyki udowadniają jak ważna jest praktyczna wiedza z zakresu zachowania się na obszarach wodnych i udzielania pierwszej pomocy. Taką wiedzę będą mogli nabyć wszyscy, którzy w niedzielę, 21 maja odwiedzą aquapark Nemo w Dąbrowie Górniczej. Wszystko w ramach dnia z ratownikiem WOPR.

W ramach wydarzenia przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentują sprzęt medyczny stosowany na akwenach, przeprowadzą trening resuscytacji na fantomach i specjalistycznych manekinach oraz wygłoszą wiele interesujących prelekcji.
WOPR-owcy rozpoczną od przedstawienia przepisów dotyczących zachowania się na obszarach wodnych oraz zwyczajów jakie powinniśmy sobie wyrobić, by bezpiecznie z nich korzystać. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w praktycznych ćwiczeniach resuscytacji
i pierwszej pomocy.

– Wyrobienie w sobie niezbędnych nawyków podczas wypoczynku na obszarach wodnych to podstawa. Podstawy z kolei muszą być poparte umiejętnością radzenia sobie i ratowania życia w niebezpiecznych sytuacjach. I wreszcie przestrzegamy przed nadmierną brawurą – mówi Krzysztof Broda z Nemo.

Wszyscy, którzy w najbliższą niedzielę odwiedzą Nemo zobaczą także jak przeprowadzane są akcje ratownicze oraz jaki sprzęt jest w nich używany.

– Przed nami rozpoczęcie sezonu. W związku z tym zachęcamy do korzystania z miejsc, które są pod stałą opieką wykwalifikowanych ratowników. Unikajmy miejsc niestrzeżonych
i pamiętajmy, że życie mamy jedno – mówi Marek Jaromin, rzecznik prasowy Nemo.

Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano wyścigi pływackie, quizy z nagrodami, a także możliwość zdania egzaminu na kartę pływacką.

– Karta pływacka przede wszystkim poświadcza podstawową umiejętność pływania. To poświadczenie jest niezbędne przy zapisie na kursy żeglarskie, motorowodne, a także często jest potrzebne przy uczestnictwie w imprezach organizowanych na wodzie, czy też rejsach – dodaje Krzysztof Broda.

Wszyscy zainteresowani będą mogli także spróbować swoich sił w nurkowaniu z akwalungiem.