Podczas konferencji prasowej prezydent Sosnowca poinformował o przygotowaniach miasta na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

W czwartek, 24 lutego rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Na kilka godzin przed planowaną agresją wielu Ukraińców opuściło swoje domy. Według informacji ONZ było ich 100 tysięcy, z czego część udała się poza granice Ukrainy.

Wielu potrzebuje pomocy

Statystyki mogą jednak wzrosnąć biorąc pod uwagę kolejne działania i ataki rosyjskiej armii, choćby na Kijów. W piątek, 25 lutego Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby przez granicę z Ukrainą wjechało 29 tysięcy osób.

– Szykujemy się na to, co może się wydarzyć na terytorium Polski. Mówimy oczywiście o sytuacji, gdy eskalacja zdarzeń na Ukrainie będzie postępowała, a więc także o ogromnej grupie osób, która trafi na teren naszego kraju – powiedział Arkadiusz Chęciński podczas konferencji prasowej.

Miasto jest przygotowane

Prezydent Sosnowca spotkał się Konsulem Generalnym Ukrainy, a także pojechał do Mielca na rozmowy z samorządowcami. Jak przekazał podczas konferencji miasto przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z terenów ogarniętych wojną.

– W tej chwili mamy przygotowane około 200 miejsc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Obecnie pracujemy nad kolejnymi 200 miejscami. Mam nadzieję, że potrzeby nie będą większe. To kwestia kilku godzin, by zostały one przygotowane. Gdy będzie taka potrzeba to w krótkim czasie będzie ich więcej – mówi Chęciński.

Prezydent Sosnowca powiedział także, że w poniedziałek spotka się z przedstawicielem grupy Ukraińców mieszkających w Polsce. Ponadto Chęciński chce także powołać pełnomocnika do spraw Ukrainy, aby ułatwić kontakt między władzami miejskimi, a potrzebującymi.

Każdy może pomóc

Poinformował także, że Sosnowiec jest w kontakcie z miastami partnerskimi z Ukrainy oraz samorządowcami z okolic granicy polsko-ukraińskiej. Celem jest pozyskanie informacji w jaki sposób można im pomóc.

Chęciński powiedział także, że mieszkańcy miasta sami zgłaszają się do urzędu miasta. Oni także chcą pomóc. W Sosnowcu wydziałem odpowiedzialnym za to jest Wydział Zarządzania Kryzysowego. Wszelką chęć pomocy należy zgłaszać mailowo: wzk@um.sosnowiec.pl oraz telefonicznie: 32 266 52 20 (numer czynny całą dobę).

Prezydent Sosnowca poinformował również, że w piątek, 25 lutego o godzinie 18 na parkingu przed Urzędem Miejskim odbędzie się wiec solidarności z narodem ukraińskim. – Eskalacja działań na wschodzie może spowodować jedno – my będziemy następni. Granica, która była buforem między nami, a Rosją przestanie istnieć – kończy Chęciński.