Dąbrowa Górnicza jest piątym miastem w Polsce, gdzie otwarto konsulat Wolnej Republiki Żiżkov, dzielnicy praskiej bohemy. Z rąk Pavla Trojana dekret w tej sprawie odebrała, Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, która wybrana została konsulem honorowym tego samozwańczego „państewka”.

W ramach weekendu czeskiego, który odbędzie się 1 i 2 września, w Dąbrowie Górniczej otwarto konsulat Wolnej Republiki Żiżkov, jednej z dzielnic czeskiej Pragi. To piaty konsulat republiki w Polsce, pozostałe mieszczą się w Warszawie, Cieszynie, Poznaniu i Kudowie Zdrój. Uroczyste otwarcie miało miejsce w czwartek, 24 sierpnia. Siedzibą konsulatu jest Cafe Kamienica, kawiarnia mieszcząca się na rogu ul. 3 Maja i Dąbrowskiego. Uroczystego aktu mianowania dokonał Pavel Trojan, samozwańczy prezydent Wolnej Republiki Żiżkov.

Trojan jest licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, autorem książek, byłym ekspertem programowym w Instytucie Polskim w Pradze i współpracownikiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Republice Czeskiej. Jest także lokalnym patriotą. Z Żiżkova pochodzi kilka generacji jego przodków, a w kamienicy swojego dziadka, prowadzi piwną kawiarnie Republika Žižkov.

Otwarcie konsulatu Republiki Żiżkov - fot. Dariusz Nowak
Otwarcie konsulatu Republiki Żiżkov – fot. Dariusz Nowak

– Żiżkov jest wyjątkowy, zupełnie inny niż ta część Pragi, którą znają turyści. Ma swój niezwykły klimat. Miasto, a potem dzielnica Pragi zamieszkana była niemal bez wyjątku przez Czechów, co wyróżniało ją na tle czesko-niemiecko-żydowskiej stolicy. Właśnie tu niegdyś wieszano przestępców. Dziś w Żiżkovie jest całe mnóstwo knajp i piwiarni. Można się tu zapoznać z prawdziwym, codziennym życiem mieszkańców Pragi – mówi Pavel Trojan.

Otwarcie konsulatu tego samozwańczego „państewka” oczywiście ma jedynie wymiar promocyjny. Obowiązki konsula, którego zadaniem będzie sławienie Żiżkova, objęła Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Otwarcie konsulatu Republiki Żiżkov - fot. Dariusz Nowak
Otwarcie konsulatu Republiki Żiżkov – fot. Dariusz Nowak

Warto dodać, że Żiżkov nie jest raczej podstawowym punktem na mapie turystycznej Pragi, a jednak przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Położona na prawym brzegu Wełtawy dzielnica porównywana jest z krakowskim Kazimierzem sprzed lat, nowojorskim Bronxem lub warszawską Pragą. Jej nazwa pochodzi od Jana Žižki i stoczonej przez niego w 1420 roku bitwy o Witkową Górę.

Żiżkov charakteryzuje się bardzo zwartą zabudową składającą się z czynszowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Ulice są wąskie i nierzadko strome. W latach 70. XX wieku komunistyczne władze Pragi zadecydowały o całkowitej przebudowie dzielnicy. Ulice miały zostać poszerzone, a w miejsce kamienic planowano wybudować bloki mieszkalne. Planów tych jednak nie zdołano wprowadzić w życie. Natomiast większość starych kamienic odnowiono na początku XXI wieku.

Dzielnica była od zawsze zamieszkiwana przez robotników. Dawniej nazywana „czerwonym Żiżkovem” ze względu na dużą liczbę członków partii komunistycznej wśród jej mieszkańców.

Znajduje się tu zbudowana w latach 1985–1992 wieża telewizyjna Żiżkov, a na wzgórzu Witkowa Góra monumentalny pomnik Jana Žižki wzniesiony w latach 1929–1932 nazywany Narodowym Miejscem Pamięci. Ponadto istnieją dwa kościoły: neogotycki, trójnawowy kościół św. Prokopa z lat 1899–1903, zbudowany według planów Josefa Mockera oraz kościół św. Anny – secesyjna budowla z 1911 r. wzniesiona według projektu Eduarda Sochora.

Swą siedzibę ma tu także klub piłkarski FK Viktoria Žižkov.