Pod koniec ubiegłego roku, urzędnicy zabrali mieszkańcom ul. Morcinka w Dąbrowie Górniczej autobus linii 690. To jedyny, który obsługiwał przystanek Gołonóg – Morcinka. Po protestach i apelach decydenci postanowili wprowadzić na tej linii autobus 605. – To kpina – komentują mieszkańcy.

W ubiegłym roku, po zmianie trasy autobusu linii 690, zlikwidowano przystanek autobusowy Gołonóg – Morcinka. Trasa została zmodyfikowana w listopadzie w taki sposób, żeby pasażerowie mogli dojeżdżać nią do Centrum Administracyjnego, w którym oprócz urzędu miejskiego mieszczą się sąd i prokuratura. Wcześniej autobusy jadące Aleją Zagłębia Dąbrowskiego w kierunku centrum skręcały w ul. Morcinka i dalej kierowały się w stronę ul. Piłsudskiego. Obecnie omijają przystanek przy ul. Morcinka i wjeżdżają w ul. Graniczną, gdzie powstał przystanek „Dąbrowa Górnicza Urząd Miejski”.

Problem w tym, że to jedyny autobus, który obsługiwał przystanek przy ul. Morcinka. Od listopada mieszkańcy protestują i apelują o przywrócenie linii 690 lub jakiejkolwiek innej dojeżdżającej do przystanków: Tworzeń- Huta Katowice, Dąbrowa Górnicza – Centrum, Sosnowiec o czym pisaliśmy w styczniu.

Sytuacja jest patowa ponieważ na osiedlu mieszka wielu starszych ludzi, którym wprowadzone zmiany utrudniły, a w niektórych przypadkach- jak twierdzą, wręcz pozbawiły możliwości dojechania do przychodni przy hucie „Katowice” czy też centrum miasta.

Co się od stycznia zmieniło? Okazuj się, że od marca na przystanku przy ul. Morcinka zatrzymywać się będą autobusy linii 605.

– Wycofanie z obsługi przystanków przy ul. Morcinka było rozwiązaniem czasowym i uwzględnialiśmy skierowanie tamtędy innej linii. Dlatego m.in. nie zlikwidowano znajdujących się tam wiat. Z wnioskiem w sprawie ponownej obsługi tych przystanków zwróciliśmy się do KZK GOP, czyli do organizatora transportu publicznego. Po przeanalizowaniu kilku wariantów zdecydowano, że od 1 marca będą one obsługiwane przez linię 605, która dociera do przystanku „Tworzeń Huta Katowice” – mówi Paweł Gradzik, z-ca naczelnika wydziału komunikacji i drogownictwa UM.

Co na to mieszkańcy?

– Poprosiliśmy o autobus, który nie jeździłby rzadziej niż 690, czyli średnio dwa razy na godzinę, tymczasem 605 zatrzymuje się na naszym przystanku tylko 8 razy w ciągu dnia. W ogóle nas to nie satysfakcjonuje. Chcemy autobusu, który będzie jeździł przynajmniej co godzinę. Wiceprezydent Rutkowski z nas po prostu zakpił. Uważamy, że ta propozycja jest dla nas poniżająca. Nie powinno się tak traktować swoich wyborców. Nie poddamy się. Mamy zamiar udać się do prezydenta Podrazy w tej sprawie – komentuje mieszkanka ul. Morcinka.

Czy Zagłębie Sosnowiec awansuje w tym roku do ekstraklasy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...