Uczniowie z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowali wspaniały projekt muzyczno-historyczny „101 lat polskiej muzyki na 101 lat niepodległości”.

Happy Choir Skłodowska po raz kolejny pokazali swój niezwykły talent i nagrał utwór „101 lat polskiej muzyki na 101 lat niepodległości”. W ten sposób uczniowie chcą upamiętnić historię niepodległej Polski.

– Z okazji zbliżającej się 101 rocznicy odzyskania niepodległości postanowiliśmy nagrać medley polskich piosenek od 1900 do 2019 roku i tym samym przybliżyć młodszej widowni naszą kulturę muzyczną. W jednym utworze udało nam się zmieścić ponad 11 dekad polskiej muzyki, zaczynając od Jana Kiepury, a kończąc na Dawidzie Podsiało – wyjaśnia Aleksandra Jabłońska-Błokowska, opiekunka chóru.

Od Kiepury do Podsiadło

Prace nad projektem „101 lat polskiej muzyki na 101 lat niepodległości” trwały kilka miesięcy. – Praca nad tym utworem była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Po raz kolejny w nagraniach studyjnych i na planie stanęło razem ponad 100 dzieciaków w ogromnej różnicy wieku 6-21 lat. Żeby lepiej zrozumieć samą idee wspólnie spędziliśmy wiele godzin omawiając historię i zmiany, które zachodziły w świecie kultury w naszym kraju. Dla naszych dziaciaków ta muzyczna podróż była niezwykle cenną lekcją. Dobór artystów był kolejnym trudnym zadaniem. W naszym projekcie nie przypadkiem pojawiają się piosenki z repertuaru Jana Kiepury, Władysława Szpilmana czy Dawida Podsiadło. Wszyscy trzej mieszkali przecież i zaczynali swoją karierę po sąsiedzku. W utworze brzmią też fragmenty piosenek Marka Grechuty, Maanam, Czerwonych Gitar i Kabaretu Starszych Panów, ale także wspomnienia kolorowych lat dziewięćdziesiątych – opowiada Aleksandra Jabłońska-Błokowska.

Z miłości do muzyki

Młodzi artyści starali się, aby każdy tekst w ustach młodego pokolenia nabrał nowego znaczenia. – Ogromnie pragniemy, aby ten wyjątkowy dla nas projekt trafił do jak najszerszej publiczności. Chcemy tym samym z okazji tak ważnego święta, pokazać, że nawet najmłodsi mogą znaleźć siebie w dawnych piosenkach, ale przede wszystkim zarazić wszystkich naszą miłością do polskiej muzyki i kultury – mówią zgodnie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Uczniowie nagrali cover tegorocznego utworu Męskiego Grania