Trwa drugi tydzień 15. Sosnowieckich Dni Literatury w Zagłębiowskiej Mediatece. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, w tym ciekawe spotkania z reporterem i fotografem, poetką czy autorką bestsellerów w stylu fantasy.

27 maja rozpoczęła się piętnasta, jubileuszowa, edycja Sosnowieckich Dni Literatury, która w dużej mierze poświęcona jest postaci Witolda Gombrowicza, a przyświeca jej hasło „Witold ferdydurkista”, w tym roku bowiem przypada 50. rocznica śmierci pisarza.

Co czeka nas w drugim tygodniu wydarzenia? Atrakcji dla pasjonatów literatury i sztuki nie zabraknie! Będą ciekawe spotkania autorskie z wybitnymi postaciami świata kultury, panel dyskusyjny, a także wyjątkowy wieczór filmowy.

W poniedziałek, 3 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Kańtoch – autorką bestsellerowych powieści fantasy i kryminałów. Spotkanie zorganizowane w ramach 15. Sosnowieckich Dni Literatury, promujące książki „Tajemnica godziny trzynastej” i „Niepełnia” poprowadzi Konrad Janczura. – W celu zdobycia cennego autografu, należy przynieść swój egzemplarz książki – zaznaczają organizatorzy.

Dzień później, również o godz. 18:00 spotkać się będzie można z reporterem i fotografem – Filipem Springerem, który publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus oraz Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.

W środowy wieczór odbędzie się wyjątkowy wieczór filmowy, podczas którego zaprezentowany zostanie film w reżyserii Andrzeja Żuławskiego „Kosmos”. Film z 2015 roku jest bez wątpienia najlepszą dotychczasową ekranizacją twórczości Gombrowicza. Żuławski przeniósł akcję z lat trzydziestych do współczesności i wyprowadził ją z Polski do zachodniej Europy, a przy tym – tę bodaj najmroczniejszą w dorobku pisarza powieść – doprawił szczyptą humoru.

Następnego dnia, o godz. 12:00 zaplanowano panel dyskusyjny „Gombrowicz oswojony”. – Do udziału w dyskusji na temat twórczości Witolda Gombrowicza, którego 50. rocznica śmierci upływa w tym roku i który jest głównym bohaterem tegorocznej edycji SDL, zaprosiliśmy wybitnych „gombrowiczologów”: prof. zw. dra hab. Włodzimierza Boleckiego z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który jest między innymi autorem opracowania „Autobiografii pośmiertnej” Gombrowicza, oraz prof. zw. dra hab. Józefa Olejniczaka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autora między innymi publikacji „Kłamstwo nieprzerwanie nas drąży. Cztery szkice o Gombrowiczu”, członka jury Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza. Rozmowę moderować będzie prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński – kierownik Zakładu Historii Literatury Poromantycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – mówi Kinga Baranowska-Jaworek, specjalista ds. promocji i marketingu z Zagłębiowskiej Mediateki.

W piątek, sosnowiecką książnicę odwiedzi historyk, krytyk literacki i prozaik – Włodzimierz Bolecki. Spotkanie autorskie promujące książkę „Chack. Gracze. Opowieść o szulerach” poprowadzi Krzysztof Kłosiński. Kolejny dzień będzie natomiast okazją do spotkania z wybitną poetka i prozaiczką – Martą Fox.

Ponadto, przez cały czas, w pasażu Zagłębiowskiej Mediateki, podziwiać będzie można wystawę fotograficzną „Literacki Sosnowiec”, która przypomni wszystkie poprzednie edycje oraz gości, którzy w przeciągu ostatnich 15 lat gościli w sosnowieckiej bibliotece. Na wystawie oglądający będą mieli także okazję obejrzeć unikatowe wpisy, jakie goście pozostawili w kronikach.