Pięć szpitali w województwie śląskim wciąż nie podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a wśród nich jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Dlaczego pięć szpitali z województwa śląskiego nie chce podpisać ugody ze śląskim NFZ? Ponieważ, jak twierdzą władze szpitali, NFZ nie chce zapłacić za wykonane procedury medyczne. O jakie świadczenia konkretnie chodzi w sosnowieckim szpitalu?

O wiele różnych procedur, między innymi świadczenia dla pacjentów intensywnej terapii, chirurgii naczyniowej czy żywienia dojelitowego, których placówka nie może odmówić pacjentom.

– Jesteśmy jednostką publiczną, finansowaną z pieniędzy podatników, dlatego trudno nam przychodzi decyzja, w konsekwencji której zrzeklibyśmy się 3 milionów zł, które wydaliśmy na świadczenia ratujące życie i zdrowie. Jesteśmy szpitalem, musimy takie świadczenia wykonywać. NFZ otrzymał stosowną dokumentację – mówi Mirosław Rusecki, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

– To są pieniądze, które szpital wydał na leczenie pacjentów i teraz chce je odzyskać – dodaje rzecznik.

Nic w tym dziwnego, bo sosnowiecka placówka jest w trudnej sytuacji finansowej.

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu otrzymał od Śląskiego OW NFZ propozycje siedmiu ugód. Szpital zdecydował o podpisaniu czterech z nich. Placówka nie zgadza się m.in. z zaproponowaną wysokością ryczałtu na czwarty kwartał 2017 roku, który jest obliczany na podstawie obowiązującego wszystkie szpitale zakwalifikowane do tzw. sieci wzoru. Bazą wzoru obliczania ryczałtu jest wykonanie świadczeń za rok 2015. Co do pozostałych ugód – wszystkie szpitale w całym kraju, niezależnie od podmiotu tworzącego, otrzymały propozycje podpisania ugód na takich samych warunkach – mówi Małgorzata Doros, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

– Pragnę podkreślić, że podmiotom marszałkowskim Śląski OW NFZ w 2017 roku przekazał dodatkowo ponad 104 miliony środków finansowych w formie aneksów zwiększających i wcześniejszych ugód – dodaje.

Rozmowy sosnowieckiej placówki z NFZ w tej sprawie trwają.