Sosnowieckie Stawiki zmieniają się nie do poznania. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Co się zmieni wokół akwenu?

Powoli dobiegają końca prowadzone przez firmę ETA z Dąbrowy Górniczej prace modernizacyjne wokół sosnowieckich Stawików (wartość inwestycji to blisko 3,3 mln zł). Spacerowicze zyskają tutaj nową nawierzchnię chodnika, biegacze – dwustumetrową poliuretanową bieżnię, a rowerzyści 1500-metrową pętlę wokół zbiornika. Pojawią się także hydrauliczne słupki od strony ulicy Sobieskiego, które będą się opuszczać na moment wjazdu służb miejskich.

– Otwarcie Stawików po modernizacji planujemy na 8 lipca. Chcemy je połączyć z bitwą na balony z wodą – mówi nam Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Zmieniona zostanie także aranżacja małej architektury wokół akwenu. Pojawią się zadaszone ławki z przewijakami dla rodziców z dziećmi i stojaki dla rowerów. Chodniki i ścieżkę rowerową rozdzielać będą posadzone krzewy, a na placu przed wejściem na Stadion Ludowy wybrukowane zostało logo Sosnowca. Powiększy się także ilość ławek przy akwenie – z 34 do 75.

Dobiegają końca prace na Stawikach - fot. MZ
Dobiegają końca prace na Stawikach – fot. MZ

Od strony ulicy Sobieskiego powstanie również 31 miejsc parkingowych, a tuż przed słupami na Kresowej wybudowana została zatoka dla 5 samochodów.

PRZECZYTAJ: Szykuje się wielka bitwa na balony z wodą

W planach jest także montaż monitoringu. – Jeszcze w tym roku planujemy przetarg na montaż sześciu kamer, które zostaną podpięte do miejskiego systemu monitoringu – zapowiadają sosnowieccy urzędnicy.

Dobiegają końca prace na Stawikach - fot. MZ
Dobiegają końca prace na Stawikach – fot. MZ

Kolejną miejską inwestycją będzie nowa kładka dla pieszych przez Brynicę, która znacznie ułatwi dojście do Stawików. – W połowie lipca otrzymamy dokumentację dotyczącą tej inwestycji. Dopiero wtedy okaże się, czy będziemy w stanie przeprowadzić ją jeszcze w tym roku budżetowym – wyjaśnia Rafał Łysy.

Dobiegają końca prace na Stawikach - fot. MZ
Dobiegają końca prace na Stawikach – fot. MZ

Sporo nowości przygotowało także Wake Zone Stawiki. Działa już nowy wyciąg wakeboardowy. Jest to największy w Polsce pięciopunktowy wyciąg o długości 750 metrów. Sam ośrodek wzbogacił się nie tylko o nową infrastrukturę i punkty gastronomiczne, ale również o miejsca do odpoczynku, sklep ze sprzętem sportowym, wypożyczalnię nart i wakeboardów oraz przebieralnie i toalety.