Do 30 kwietnia na terenie Wojkowic przeprowadzany jest spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

W dniach od 1 do 30 kwietnia w 16. gminach w Polsce, po jednej w każdym województwie, prowadzony jest spis próby przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Województwo śląskie reprezentuje zagłębiowskie miasto Wojkowice.

– Spis próbny to ważny sprawdzian przed wyjątkowym, ogólnopolskim wydarzeniem organizowanym raz na 10 lat! Zdajmy go na piątkę – apeluje Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Spisem objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz mieszkania, budynki i zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

W związku z obecną sytuacją w kraju, aby zagwarantować respondentom bezpieczeństwo i nie narażać ich zdrowia założono, że drugi spis próbny zostanie przeprowadzony wyłącznie w oparciu o samospis internetowy i wywiad telefoniczny, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi mieszkańców.

Aby wziąć udział w spisie próbnym nie trzeba wychodzić z domu. Można skorzystać z aplikacji spisowej dostępnej pod adresem spis.gov.pl. Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz urządzenia mobilnego, mającego połączenie z Internetem.

Jeśli ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, będzie można skontaktować się z rachmistrzem na infolinii pod numerem 22 279 99 99 wew. 8, jest to również infolinia, gdzie kierować można wszelkie dodatkowe pytania.

Co istotne, wszystkie zebrane od respondentów dane są objęte tajemnicą statystyczną. Będą należycie i starannie zabezpieczone i nie zostaną nikomu ujawnione.