Sosnowiecki radny wpadł na pomysł, by „ostrzec” wandali, którzy niszczą wiaty przystankowe w mieście. Specjalna naklejka ma ich informować o kosztach wybitej szyby.

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego coraz częściej dochodzi do niszczenia wiat przystankowych. Wybite szyby już nikogo praktycznie nie dziwią. Niestety koszt wymiany ponoszą wszyscy mieszkańcy. Jeden z radnych z Zagórza ma pomysł, jak temu zaradzić.

Radny Damian Żurawski zaproponował, aby na wiatach przystankowych pojawił się napis: „Ta szyba kosztuje 1200 zł. Nie bądź dzban! Nie dewastuj, miasto to twój dom”. – Na pomysł wpadliśmy razem z moim kolegą Adrianem Chmielewskim, który pracuje w MZUK i zajmuję się tematyką małej architektury miejskiej, w tym też wiat przystankowych. Zdradził mi, że w naszym mieście dochodzi do częstego wybijania szyb, które sporo nas, jako miasto, kosztują. Po ostatnich nagraniach udostępnionych przez pana prezydenta, zauważyliśmy, że za większością aktów wandalizmu stoi młodzież, dlatego chcieliśmy w większej mierze dotrzeć do dzieci, które nie zdają sobie sprawy, jak duże spotkają ich konsekwencje. Bardziej ich rodziców, którzy raczej nie będą zadowoleni z faktu wydania 1200 zł na zniszczoną szybę – tłumaczy nam Damian Żurawski.

Radny Damian Żurawski chce „ostrzec” wandali - fot. arch. prywatne
Radny Damian Żurawski chce „ostrzec” wandali – fot. arch. prywatne

Pomysłem tym radny podzielił się z mieszkańcami na swoim facebookowym profilu. Odzew był w głównej mierze pozytywny. – Dobry pomysł, może się przyjmie. Trzeba walczyć z wandalizmem – piszą sosnowiczanie.

– Wierzymy, że osoba, która będzie chciała dopuścić się dewastacji wiaty przystankowej, widząc ten napis po prostu zrezygnuje – podkreśla radny Damian Żurawski.

Jak Wam się podoba ten pomysł? Zachęcamy do dyskusji!

Wiaty przystankowy w Sosnowcu – fot. arch. prywatne
Wiaty przystankowy w Sosnowcu – fot. arch. prywatne