5 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu znów zagości teatr. Tematem tegorocznej 6. edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej będą „Różne oblicza teatru”. Nie zabraknie spektaklów, koncertów czy spotkań z aktorami.

Już 5 października rusza 6. Sosnowiecka Jesień Teatralna, czyli interdyscyplinarny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, który od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród zagłębiowskiej społeczności.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji będą „Różne oblicza teatru”. W programie znalazły się spektakle, koncerty, spotkania z aktorami, projekcje filmowe, warsztaty i wiele innych – niezwykle interesujących – inicjatyw.

Projekt ma na celu nie tylko upowszechnienie wiedzy na temat teatru i jego związków z innymi dziedzinami kultury i sztuki, czemu będą służyć: wystawa „45 lat z Polskim Teatrem Tańca”, prelekcja „Gwiazda dwóch kontynentów – opowieść o Helenie Modrzejewskiej”, projekcje filmowe w ramach cyklu „Droga do sławy” oraz prezentacje multimedialne, ale także promocję literatury i biblioteki jako instytucji nowoczesnej, przyjaznej, otwartej na potrzeby użytkowników o różnych zainteresowaniach.

W programie znajdą się także m. in.: recital aktorki Hanny Śleszyńskiej, koncert poezji śpiewanej w wykonaniu sosnowiczanki Roksany Rogali oraz artystów ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki „Passionis”, spektakl „Ale… cyrk” Teatru Czarnego Tła w Chorzowie, spotkanie z aktorką Grażyną Barszczewską oraz autorem książki o artystce – Grzegorzem Ćwiertniewiczem, impreza literacko-teatralna „Czytanie performatywne”, konkurs teatralny „Teatr jednego aktora”, konkursy oraz zajęcia i zabawy teatralne.

Organizatorzy nie zapomnieli także o dzieciach chorych i niepełnosprawnych. We współpracy z Fundacją „Dr Clown”, Centrum Pediatrii oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu, przygotowano atrakcyjne imprezy artystyczno-literackie oraz konkursy.

Podczas tegorocznej edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i konieczność ograniczenia liczby uczestników imprez, większość wydarzeń będzie także rejestrowana i publikowana na stronie internetowej biblioteki oraz w mediach społecznościowych, by umożliwić skorzystanie z oferty programowej większej liczbie uczestników.

Sosnowiecka Jesień teatralna potrwa do 25 października.

3 KOMENTARZE

  1. Czytam raz, potem jeszcze raz i czegoś tu nie rozumiem.
    Zawodowy Teatr utrzymywany przez samorząd miasta dzielą od Medioteki też utrzymywanej przez samorząd tego samego miasta – są od siebie ok.200 metrów ale czytając powyższy news odnoszę wrażenie że Medioteka robi swoją Teatralną Jesień tak jakby na złość Teatrowi i coś w rodzaju konkurencji edukacyjnej.
    Reasumując – to przerost ambicji dawnej Biblioteki (my się lepiej znamy na Teatrze) czy to tylko ta notatka pomija udział naszych zawodowych aktorów w akcji teatralnej Medioteki.

    • Teatr Zagłębia w Sosnowcu jest (nie po raz pierwszy) partnerem Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej tworzonej przez MBP w Sosnowcu, w tym Zagłębiowską Mediatekę, która rzeczywiście mieści się bardzo blisko Teatru. Projekt nie jest tworzony nikomu na złość, nie ma być konkurencją, a tylko alternatywą dla mieszkańców regionu zainteresowanych teatrem i – ogólniej – kulturą. Tak jak działalność Teatru – bogata i różnorodna – jest całkowicie oryginalna i specyficzna dla tego rodzaju instytucji, tak działania Biblioteki, w tym Mediateki, mają swoją specyfikę i cele. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem imprezy na stronie www Biblioteki. Przekona się Pan, że aktorzy sosnowieckiej sceny biorą czynny udział w przedsięwzięciu. Pozdrawiamy.

  2. Miło że MBP odpowiedziała /tu bardzo rzadko się to zdarza/ ale wyraźnie widać że autor poprzedniego wpisu odniósł się do treści zawartej w newsie a tam niestety o sosnowieckim Teatrze nie ma ani słowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here