Sosnowiec pomoże pomoże poszkodowanym przez niedawne nawałnice. Do miasta przyjedzie grupa dzieci z gminy Nakło nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim. Caritas przeprowadzi dodatkowo zbiórkę darów.

Blisko 50 dzieci z poszkodowanej w czasie niedawnej nawałnicy gminy Nakło nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim, przyjedzie na początku września do Sosnowca.

– Skontaktowaliśmy się z kujawsko-pomorskim urzędem marszałkowskim z prośbą o wskazanie gminy, która została dotkliwie poszkodowana w czasie nawałnic. Chcemy, aby dzieci troszkę odpoczęły od tego zgiełku i choć na chwilę zapomniały o tragicznych przeżyciach. Mieliśmy też sporo telefonów od naszych mieszańców, którzy pytali nas w jaki sposób mogą pomóc poszkodowanym przez nawałnice – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pierwsza grupa dzieci przyjedzie do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego najprawdopodobniej 3 września, druga tydzień później.

– W czasie pobytu w Sosnowcu dzieci będą uczęszczały do szkoły podstawowej, realizując tym samym obowiązek szkolny w naszych placówkach. Młodzi ludzie żyją nie tylko nauką, dlatego czas wolny naszym gościom wypełnimy ciekawymi zabawami i atrakcjami – podkreśla prezydent Sosnowca.

Zbiórka darów

Sosnowiecki Caritas przeprowadzi także zbiórkę darów dla poszkodowanych. Jest to odpowiedź na apel Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, który zwrócił się z prośbą o zbiórkę nieużywanej odzieży i butów, artykułów chemicznych i higienicznych oraz kocy, kołder, a także innych artykułów niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego.

– Zapraszamy wszystkich chcących pomóc do przynoszenia potrzebnych rzeczy do naszego magazynu przy ulicy Kaliskiej 25 w Sosnowcu. My ze strony Caritasu już zdecydowaliśmy o przygotowaniu wyprawek szkolnych dla uczniów, którzy przyjadą do Sosnowca – tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Jak pomóc?

Poszkodowane rodziny można również wspomóc finansowo, wpłacając pieniądze na konto sosnowieckiego Caritasu: 25 2490 0005 0000 4520 4459 1536 z dopiskiem „SOSnowiec dla Nakła”.

Do akcji włączyli się piłkarze Zagłębia

Do pomocy włączyło się też piłkarskie Zagłębie Sosnowiec. Klub przekaże środki jednemu z poszkodowanych klubów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Oprócz tego, w czasie spotkania I ligi z Chojniczanką Chojnice, które zostanie rozegrane 16 września w Sosnowcu, zostanie przeprowadzona zbiórka funduszy dla poszkodowanej gminy.

Pomoc oferuje także zarząd woj. śląskiego

Swoją pomoc zaoferował także zarząd województwa śląskiego, który chce przekazać pół miliona złotych dwóm gminom z województwa pomorskiego.

Jak poinformowało biuro prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wsparcie ma trafić do gmin Brusy i Sulęczyno.

– Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Inicjatywę zarządu musi jeszcze zaakceptować śląski sejmik. Ma się to stać w poniedziałek (28 sierpnia).