W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z powodu powikłań umiera ponad 20 tys. osób rocznie. W Dąbrowie Górniczej odbyła się dwudniowa konferencja poświęcona zagadnieniom profilaktyki tej choroby i najnowocześniejszym metodom jej leczenia.

17 i 18 listopada w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się druga edycja Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych organizowanych przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii.

To cykliczne, otwarte i bezpłatne wydarzenie o charakterze edukacyjnym, adresowane zarówno do wszystkich mieszkańców regionu, jak i do lekarzy zainteresowanych tematem cukrzycy. Dwudniowa konferencja poświęcona była zagadnieniom profilaktyki tej choroby i najnowocześniejszym metodom jej leczenia. Idea konferencji jest reakcją na rosnący odsetek osób chorych na cukrzycę.

Śląsko-Zagłębiowskie Dni Diabetologiczne  - fot. mat.pras.
Śląsko-Zagłębiowskie Dni Diabetologiczne – fot. mat.pras.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbyły się edukacyjne wykłady dla pacjentów. Jak podają organizatorzy, ponad stu uczestników usłyszało w miniony piątek odpowiedzi na pytania dotyczące hipoglikemii, prawidłowego odżywiania, stosowania insulinoterapii i zapobiegania powstawaniu powikłań. W trakcie dnia edukacyjnego pacjenci mieli także możliwość skorzystania z bezpłatnych badań: pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badania skóry głowy.

– Choruję na cukrzycę od 12 lat. W dalszym ciągu nie rozumiem pewnych kwestii, takich jak indeks glikemiczny czy insulinooporność, dlatego przyszłam tutaj szukać odpowiedzi. Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne – mówi Dorota Kirsz z Dąbrowy Górniczej.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego i jednocześnie lekarz kierujący oddziałem diabetologii, który był organizatorem konferencji zaznaczył, że w Zagłębiowskim Centrum Onkologii prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentami z cukrzycą każdego typu.

– Pacjent objęty leczeniem ma zapewnioną opiekę szpitalną i opiekę ambulatoryjną. Jest również angażowany w edukację dietetyczną, diabetologiczną i ma przeprowadzaną diagnostykę powikłań cukrzycy. Wysoki standard opieki nad pacjentami jest możliwy dzięki obecności wykwalifikowanego personelu, który posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe i traktuje swoją pracę jako pasję. ZCO dysponuje dużym zapleczem diagnostycznym, dzięki temu oddział diabetologii ma możliwość pełnej diagnostyki przewlekłych powikłań u pacjentów z cukrzycą. Dążymy do rozszerzania zakresu udzielanych świadczeń, w ostatnim czasie uruchomiono gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej – mówił Tomasz Szczepanik.

Drugi dzień konferencji przebiegającej pod hasłem „Kompleksowe, nowoczesne leczenie cukrzycy” dedykowany był wszystkim lekarzom zainteresowanym tematem cukrzycy. Wykłady poświęcone były m.in. nowym lekom w cukrzycy, nowoczesnym metodom monitorowania pacjenta, wysiłkowi fizycznemu diabetyków i bezpiecznemu leczeniu pacjenta z cukrzycą obciążonego chorobami nerek.

Czy zagłębiowskie miasta w odpowiedni sposób walczą ze smogiem?

  • Nie (70%, 284 Votes)
  • Tak (30%, 124 Votes)

Total Voters: 408

Ładowanie ... Ładowanie ...