Od kilku lat jednym z wymogów towarzyszących zaciąganiu kredytu hipotecznego jest konieczność wniesienia wkładu własnego – minimum 10% wartości nieruchomości. Korzystniejsze kredyty wymagają jeszcze większego udziału klienta, np. na poziomie 20%. Oznacza to konieczność dysponowania kwotą co najmniej kilkudziesięciu tys. zł. Jak zatem ją zgromadzić i oszczędzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
1 Wybierz kredyt na miarę możliwości
Zanim przejdziemy do sposobów na gromadzenie niezbędnej gotówki, wspomnijmy o podstawowej kwestii. Jeżeli wkład własny jest dla Ciebie potencjalnym problemem i przeszkodą na drodze do realizacji marzeń o nowym mieszkaniu lub domu, koniecznie sprawdź, w których bankach dostępne są kredyty na preferencyjnych warunkach. Nie każdy bank zgodzi się na 10% wkładu własnego, ale – w tym rzecz – poszukaj tych, które są temu przychylne. Skorzystaj w tym celu z internetowych wyszukiwarek i porównywarek ofert, takich jak https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne.
2 Spienięż niepotrzebne rzeczy i dobra
Kwota kilkudziesięciu tys. zł może w pewnym sensie przerażać, ale nie pozostaje nic innego jak spróbować ją odłożyć. Jednym ze sposobów jest wyprzedaż niepotrzebnych przedmiotów, co zresztą ma duży sens, skoro i tak planujesz przeprowadzkę pod nowy adres.
Na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych możesz wystawić m.in.:
- ubrania i dodatki,
- produkty kolekcjonerskie (od książek, płyt i gier po zestawy klocków LEGO sprzed lat),
- meble,
- sprzęt RTV i AGD,
- biżuterię.
W ten sposób zyskasz podwójnie – gotówkę oraz miejsce w szafie i na półkach. Niektórzy kredytobiorcy, aby wnieść wymagany wkład własny, pozbywają się zresztą jeszcze cenniejszych dóbr, np. samochodu czy posiadanej działki rekreacyjnej.
3 Poproś o pomoc rodzinę
Nie co dzień zaciąga się kredyt hipoteczny, więc zbieranie środków na wkład własny jest w pewnym sensie wyjątkową sytuacją. Czy możesz liczyć na pomoc bliższej i dalszej rodziny? To kwestia bardzo indywidualna, ale kiedy, jeśli nie teraz poprosić o finansowe wsparcie rodziców, rodzeństwo czy innych krewnych? Zwłaszcza jeśli bliska nam osoba posiada spore oszczędności i już wcześniej oferowała swoją pomoc w innych sytuacjach.
4 Podejmij się dodatkowej pracy
Wizja zaciągnięcia kredytu hipotecznego i konieczności wniesienia wkładu własnego skłania do podjęcia dodatkowych starań. Być może jesteś w stanie zatrudnić się w dodatkowej pracy – zleceniowej czy sezonowej – a to dobra okazja, żeby odłożyć środki na ten szczególny cel. Prawdopodobnie stracisz urlop i niejeden wieczór, ale przecież robisz to z myślą o przyszłości.
5 Skorzystaj z innych możliwości
Banki wiedzą, że dla przynajmniej części kredytobiorców konieczność wniesienia wkładu własnego jest problematyczna, dlatego uznają jako wkład własny inną nieruchomość, a nawet wartościowy samochód czy akcje. Niezbędne jest jednak zapoznanie się z polityką konkretnego banku, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowania.
Pamiętaj też o możliwości zaciągnięcia pożyczki lub kredytu gotówkowego na dowolny cel. Pozyskane w ten sposób środki możesz zawczasu odłożyć z myślą o wkładzie własnym kredytu. Przy okazji spłata takiego zobowiązania będzie sygnałem świadczącym o Twojej rzetelności i terminowości. Ponadto w miarę możliwości wybierz bank – np. przy okazji porównywania kont osobistych na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/ – który jest otwarty na kredytobiorców i elastycznie podchodzi do kwestii przyznawania kredytów hipotecznych.