W piątek, 18 marca przebywająca w Polsce Sarah Ferguson odwiedziła Dąbrowę Górniczą, gdzie spotkała się z ukraińskimi dziećmi, które znalazły schronienie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Sarah Ferguson pojawiła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, aby zapoznać się z sytuacją ukraińskich dzieci, które ewakuowano z Charkowa. Schronienia udzielił im dąbrowski ośrodek, którego pracownicy pomagali w ewakuacji niepełnosprawnych podopiecznych Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki.

– Niewidome dzieci, które w życiu nie widziały słońca, tutaj przeżyły całe swoje życie, tutaj zdobyły wykształcenie i tutaj próbowały przeżyć, zostały bez niczego. Szumowiny, pozwolilibyście inwalidom przeżyć – mówi w opublikowanym w internecie filmie Alexander Biełousow, dyrektor Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki.

Niewidomi i niedowidzący uczniowie kompleksu w Charkowie przyjeżdżali przed laty na Śląsk i do Zagłębia na turnieje goalballa. Ośrodek przy ul. Swobodnej 59 w Dąbrowie Górniczej to miejsce, gdzie treningi tej dyscypliny odbywają się regularnie.

– Na nasze turnieje ekipa z Charkowa przyjeżdżała chyba pięć razy – przypomina sobie Piotr Szymala, prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych Start w Katowicach, organizator międzynarodowych zawodów w goalballu. – Nikomu nawet nie przyszło wtedy do głowy, że przyjaciół z boiska trzeba będzie kiedyś ratować przed wojną – dodaje.

Sarah Ferguson
Sarah Ferguson w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Księżna Yorku spotkała się z dziećmi i młodzieżą, a także z wiceprezydent miasta Bożena Borowiec i kierownictwem ośrodka, oferując pomoc. Dzieci wciąż można wspierać wpłatami na konto: Stowarzyszenia Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem do celu”:
ING Bank Śląski: 76 1050 1272 1000 0022 6577 2166
Z dopiskiem: Pomoc dla dzieci z Ukrainy
KRS: 0000114587