Od połowy marca mieszkańcy Zagłębia mogą korzystać z samochodów na minuty. Ile kosztuje taka usługa?

Usługa Traficara od wtorku, 20 marca jest dostępna w czternastu miastach województwa śląskiego, m.in. w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Strefa dostępności pojazdów została zaprojektowana w oparciu o analizę najpopularniejszych tras w regionie. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, w zależności od zapotrzebowania użytkowników zasięg strefy będzie odpowiednio modyfikowany.

– Od startu Traficara ważnym punktem w rozwoju usługi było dotarcie na Śląsk i Zagłębie. To bardzo wymagający obszar z uwagi na duże rozproszenie regionu, dlatego z dużą starannością zaplanowaliśmy tutaj naszą obecność. Mamy nadzieję, że mieszkańcy docenią wygodę korzystania z samochodów na minuty. Cieszymy się, że jako pierwsi możemy zapewnić im ku temu okazję – mówi Piotr Groński, prezes w firmie Traficar.

Flota Traficara w województwie śląskim liczy 300 pojazdów marki Renault Clio. Ceny za korzystanie z systemu są takie same jak we wszystkich pozostałych miastach, gdzie usługa już działa. Każdy przejechany kilometr kosztuje 0,80 zł, minuta jazdy – 0,50 zł, a minuta postoju – 0,10 zł.

Podobnie jak w Krakowie Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście, Traficar działa w oparciu o otwarty model parkowania (free-floating), co oznacza, że samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu w ramach strefy.

W przypadku naszego województwa pojawia się również możliwość przemieszczania się między miastami w ramach standardowej taryfy, czyli bez ponoszenia dodatkowych opłat. Dodatkową przestrzeń parkingową stanowią stacje paliwowe partnera usługi – PKN Orlen. W naszym województwie jest to 10 stacji.