W piątek, 26 maja o godz. 9:00 na stadionie lekkoatletycznym ruszyła 72-godzinna sztafeta biegowa, której organizatorem jest Technikum Ekonomiczne nr 1 w Sosnowcu. To już kolejne wyzwanie uczniów tej placówki.

Uczniowie i nauczyciele Technikum nr 1 Ekonomicznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu postanowili do ustanowionych już przez siebie rekordów – Guinnessa w maratonie siatkarskim (2010 rok), 24 – godzinnej sztafety biegowej (2015 rok) oraz 48-godzinnej sztafety biegowej (2016 rok) – dołączyć kolejny sportowy wyczyn. Tym razem na Stadionie Lekkoatletycznym przy Alei Mireckiego w Sosnowcu zorganizowali 72-godzinną sztafetę biegową.

– Biegi sztafetowe na stałe wpisały się już w kalendarium naszej szkoły. W roku szkolnym 2014/2015 odbyła się sztafeta 24 godzinna, a rok później ustanowiliśmy rekord 48 godzin. Ta impreza sportowa cieszy się dużym zainteresowaniem i bardzo chętnie uczestniczą w niej uczniowie i nauczyciele – mówi Grażyna Siepielska-Bałaban, wicedyrektor Technikum Ekonomicznego nr 1 w Sosnowcu.

Inicjatorem pomysłu jest dwóch nauczycieli wychowania fizycznego – Mariusz Pietrasiak i Marcin Bucki oraz sami uczniowie. – Nasza placówka ma sportową tradycję oraz wiele osiągnięć w dziedzinie sportu. Chcemy naszym uczniom wpoić zdrowe nawyki, a sport do nich należy – podkreśla Grażyna Siepielska-Bałaban.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja biegów długich wśród młodzieży szkolnej, zwiększanie sprawności fizycznej uczniów, propagowanie rekreacyjnych form spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie postaw prospołecznych w postaci wolontariatu sportowego podczas biegów ulicznych organizowanych w mieście.

Uczniowie do tego niecodziennego wydarzenia sportowego przygotowywali się już od kilku miesięcy, zarówno podczas zajęć wychowania fizycznego, jak i podczas zajęć ponadprogramowych, w trakcie których pracowali nad swoją kondycją oraz wydolnością.

– Specjalnie dla nich zorganizowaliśmy także nocne maratony biegowe, m.in. nocny maraton mikołajkowy, podczas których mogli sprawdzić swoją formę – dodaje Grażyna Siepielska-Bałaban.

Pierwsze okrążenie przebiegli nie tylko wszyscy zawodnicy, ale także nauczyciele placówki. Potem na bieżni pozostał pierwszy uczestnik sztafety, który po pokonaniu wyznaczonego dystansu przekazał pałeczkę kolejnej osobie. I tak nieprzerwanie przez 72 godziny, aż do godz. 9:00 w poniedziałek 29 maja.

Na czas trwania sztafety uczniowie na terenie stadionu rozłożyli swoje obozowisko złożone z kilku namiotów, gdzie będą mogli chwilkę odpocząć i zregenerować siły przed dalszą walką ze swoimi słabościami. Z myślą o nich przygotowano także ciepły posiłek, wodę oraz grilla.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów, właściwą kolejnością biegaczy czuwać będą wolontariusze oraz nauczyciele, którzy będą mobilizować i wspierać swoich uczniów. W biegu bierze udział ok. 24 niezwykle energetycznych i pełnych entuzjazmu osób.

– Zaklinamy pogodę. W momencie startu sztafety zza chmur wyjrzało słońce, więc mamy nadzieję, że będzie tak przez cały weekend. Jednak nawet niesprzyjającej aury bieg nie zostanie przerwany – dodaje Grażyna Siepielska-Bałaban.