Prawie 800 tysięcy mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej może już korzystać z ciepła sieciowego. TAURON uruchomił usługę na prośbę wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w regionie.

W związku ze spadkiem temperatury, do spółki Tauron napłynęło wiele wniosków o uruchomienie dostawy ciepła. – Jesteśmy w pełni gotowi na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Uruchomiliśmy już dostawy ciepła do kolejnych budynków w Katowicach, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach, w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Segment ciepłowniczy stanowi ważny element naszego biznesu – mówi Artur Michałowski , p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, trwa tak długo, jak życzą sobie tego nasi klienci, nie ustalamy żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Nasi odbiorcy sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone, składając indywidualnie wnioski – wyjaśnia Sławomir Gibała, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło. – W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Dlatego nie należy się obawiać, że wniosek zostanie złożony za wcześnie – dodaje.

W Tauron Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.

Sezon grzewczy 2020/2021

W poprzednim sezonie grzewczym 2020/2021 w elektrociepłowniach Grupy TAURON wyprodukowano łącznie około 12 milionów GJ (gigadżuli) ciepła. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez TAURON korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, a także np. części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli.

Miniona zima była wyjątkowo surowa, do końca kwietnia 2021 średnia temperatura sezonu grzewczego wynosiła 3,9 st. C, podczas gdy w analogicznym okresie w roku 2020 było to 6 st C. Podobne do ubiegłego sezonu 2020/2021 poziomy temperatur odnotowano ostatnio w latach 2010-2011.