Sieć hipermarketów Bi1, której sklepy znajdują się w całej Polsce, jako pierwsza w kraju rezygnuje ze sprzedaży żywych ryb. Decyzja dotyczy wszystkich sklepów, a powodem jest humanitarne traktowanie zwierząt.

Chociaż dla wielu osób karp to nieodzowny element świąt, wielu kojarzy się z małym zbiornikiem wody między sklepowymi półkami w którym znajdują się dziesiątki ryb, które duszą się bez wody. I to właśnie przez taki obraz spółka Rella Investments zdecydowała się na rezygnację ze sprzedaży żywych karpi.

Sieć hipermarketów Bi 1 deklaruje odejście od sprzedaży karpia żywego w okresie świątecznym w roku 2017. Decyzja ta podyktowana jest potrzebą zwrócenia uwagi na kwestię humanitarnego traktowania zwierząt, w tym ryb. Uważamy, że każde zwierzę zasługuje na właściwe traktowanie, a karpie można sprzedawać eliminując cierpienie oraz stres podczas transportu i sprzedaży. Z roku na rok przybywa liczba klientów, którzy wybierają gotowe elementy z karpia czy karpia już obrobionego. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferować szerszą gamę ryb, w tym karpia, realizując jednocześnie nasze założenie ograniczenia zbędnego cierpienia tych zwierząt – czytamy w oświadczeniu Rella Investments.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki żywe karpie sprzedawane w okresie przedświątecznym, żyją w bardzo złych warunkach, a ich sprzedaż to przestarzały zwyczaj, który powoduje niewyobrażalne cierpienie tych zwierząt.

Każdego roku powtarzają się sytuacje, w których dochodzi do niehumanitarnego traktowania karpi. Są one stłoczone w zbiornikach o zbyt dużym zagęszczeniu, bez dostatecznej ilości wody, nieodpowiednio napowietrzonej, transportowane w foliowych workach, co powoduje u tych zwierząt ogromne cierpienie.

Rella Investments zarządza siedmioma hipermarketami Bi1 znajdującymi się w różnych częściach Polski (Szczecin, Wałbrzych, Legnica, Czeladź, Rzeszów, Białystok i Bielsko Biała).